Euroscola zaprowadziła ich do Strasburga

Końskie

Grupa 24 uczniów z II LO im. Marii Skłodowskiej – Curie wzięła udział w międzynarodowej debacie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Była to nagroda za za wygrany konkurs wiedzy o Unii Europejskiej w ramach programu Euroscola. Uczniowie szkoły podczas pobytu w parlamencie byli jedyną reprezentacją Polski,Tego wyjazdu uczniowie II LO na pewno długo nie zapomną. W piątek 13 marca próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie „Jakie środki powinna przedsięwziąć Unia Europejska, aby sprzyjać zatrudnieniu młodych ludzi?”. Wycieczka do Francji była nagrodą w wygranym przez młodych konecczan konkursie wiedzy o Unii Europejskiej organizowanym w ramach programu Euroscola. Wraz z uczniami pojechały panie: Joanna Fornal i Małgorzata Świtakowska. – Byliśmy jedyną reprezentacją Polski, a w parlamentarnej debacie wzięła udział młodzież z 23 krajów europejskich – opowiada Małgorzata Świtakowska.

 Debatowanie i zwiedzanie

Nie był to jednak nudny wyjazd. Uczniowie mieli szansę nie tylko dyskutować w obcych językach, ale również wykazać się w specjalnych zadaniach. Krzysztof Czarnecki zaprezentował szkołę na forum, Maciej Janiszewski i Mateusz Zawada zadali ciekawe pytania eurodeputowanej z Niemiec, Adam Stańczyk znalazł się w finale gry sprawdzającej wiedzę o Europie, a zespół Małgorzaty Świtakowskiej, w którym znaleźli się reprezentanci Portugalii, Chorwacji, Francji wygrał konkurs wiedzy o UE dla nauczycieli. Każde z 20 pytań konkursowych zadane było w innym języku. Był czas również na pracę w międzynarodowych grupach o m.in. przyszłości Europy, energii ze źródeł energii odnawialnej oraz zatrudnieniu młodych ludzi.  Oprócz wrażeń w Parlamencie Europejskim konecka grupa miała też czas na zwiedzanie miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzili Würzburg z rezydencją, Colmar, Strasburg, Heidelberg i Drezno.

 

Uczestnicy wyjazdu do Strasbuga

uczniowie: Weronika Andryszczyk, Izabela Banasik, Albert Cieślak, Krzysztof Czarnecki, Anna Drzazga, Magdalena Fijałkowska, Magdalena Frączyk, Maciej Janiszewski, Małgorzata Jankowska, Justyna Juszyńska, Dagmara Karbownik, Patrycja Kazik, Daria Koprowska, Katarzyna Kozera, Justyna Kwiatkowska, Aleksandra Lachowska, Dominik Malicki, Katarzyna Poznańska, Weronika Prasał, Krzysztof Sarnecki, Magdalena Skibińska, Adam Stańczyk, Patryk Szczegielniak, Mateusz Zawada

nauczyciele: Joanna Fornal, Małgorzata Świtakowska

 

Dodaj komentarz