Film, który łączy pokolenia

filmy flash Gorące tematy Końskie

Niemal pięć tysięcy odtworzeń w serwisie You Tube to jak na razie wynik filmu „Z duchem czasu” Mikołaja Wróbla.

Jest on opowieścią, która ma połączyć historię z teraźniejszością. Jego akcja początkowo rozgrywa się w czasie II wojny światowej podczas partyzanckich akcji w lesie. Później główny bohater przeniesiony zostaje do współczesnego Stąporkowa, gdzie przygląda się życiu swojej wnuczki. – Historią interesuję się od dziecka dzięki mojemu dziadkowi Janowi Dajczerowi. W czasie II wojny światowej Niemcy dokonywali na nim eksperymentów. Często rozmawiamy o tym okresie – opowiada Mikołaj Wróbel, scenarzysta i reżyser filmu. Jak przyznaje sam wpadł na pomysł realizacji filmu o tematyce wojennej. Przede wszystkim dlatego, by pielęgnować pamięć o bohaterach II wojny światowej. Nie bez znaczenia są również umiejętności techniczne pozwalające na realizację filmu. Stąd ciągłe doszkalanie się w temacie.

Główna rola

Do swojego projektu zaangażował koleżanki i kolegów, głównie starszych od siebie uczniów ZSP w Stąporkowie oraz II LO w Końskich. Główną rolę żołnierza AK Janka Borkowskiego powierzył Kacprowi Pieprzakowi – tegorocznemu maturzyście II LO. – Z Kacprem znam się od dziecka i myśląc o realizacji tego filmu bardzo chciałem, żeby to on zagrał główną rolę. Cieszę się, że chciał ze mną współpracować – opowiada Mikołaj. Kacper świetnie czuje się przed obiektywem. – Propozycja Mikołaja była dla mnie totalnym zaskoczeniem, ale postanowiłem mu pomóc Ważne jest to, że film ma przesłanie. Musiałem zaprzyjaźnić się z moim bohaterem i zrobić wszystko na 200 procent – opowiada Kacper. Przyznaje, że aktorstwem interesuje się od dawna. Szkolnym sukcesem w podstawówce okazało się być pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie recytatorskim. Co ważne nie wyklucza, że po maturze zwiąże swoje życie z aktorstwem. – Uważam, że mężczyzna powinien mieć zawód, aktorstwo może być obok. Chciałbym studiować prawo karne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Bardzo lubię to miasto – mówi. 

Praca w ferie

Film realizowany był w czasie tegorocznych zimowych ferii w Stąporkowie. W pobliskich lasach nakręcono sceny walk partyzanckich. Młodzi aktorzy wystąpili w mundurach, które wypożyczyła Maria Świtoń z Rancza Ogniste Podkowy. Najtrudniejsze w czasie zdjęć były duble czyli powtarzanie scen, tak by przy montażu wybrać najlepsze. Zdjęcia kręcono również na ulicach, osiedlu i cmentarzu w Stąporkowie. Jak przyznaje Mikołaj Wróbel najtrudniejsze w realizacji był montaż, który zajął mu ponad miesiąc. Efektami specjalnymi, które robią wrażenie zajął się Robert Rawski z Warszawy. Co ważne wszystkie zdjęcia zostały nagrane lustrzanką – aparatem fotograficznym. W minioną środę Mikołaj był gościem gali w Warszawie, w czasie której o nagrody walczyły jego dwa filmy – właśnie w kategorii krótkometrażowy film fabularny oraz film dokumentalny „Łowca autografów” opowiadający o Marcinie Salacie ze Stąporkowa, którego pasją jest zbieranie autografów znanych osób. Uznanie jurorów zdobył dokument, którzy przyznali mu wyróżnienie. Mikołaj za sobą ma już gimnazjalny sprawdzian. Nie zdecydował jeszcze, jaką szkołę ponadgimnazjalną wybierze. Marzy mu się nauka w kieleckim liceum św. Stanisława Kostki w klasie o profilu filmowym.

Twórcy „Z duchem czasu”:
Reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, dźwięk, color grading: Mikołaj Wróbel (Hajfajf Videos)
Efekty specjalne: Robert Rawski
Wystąpili:
Kacper Pieprzak, Olga Stachura, Mateusz Zawada, Julia Pytel, Kamil Kołodziejczyk, Oktawian Góral, Jacek Fidera, Adrian Pięt, Adrian Wasiński, Paweł Kołodziejczyk, Przemek Książek, Dawid Milcarz, Mateusz Kosierkiewicz, Michał Okła, Dagmara Jabłońska, Damian Wojda
Kostiumy: Maria Świtoń
Bronie: Filip i Andrzej Pargieła, Adrian Pięt
Charakteryzacja: Oliwia Dzwonnik, Angelika Maślanka
Pomoc techniczna: Krzysiek Chamczyk, Jacek Wróbel, Marcin Salata
Obejrzyj film:
Link do filmu „Z duchem czasu” znajdziecie na naszym profilu na Facebooku.

Dodaj komentarz