Marzą o zagranicznych podróżach

flash Końskie

Agnieszka Kijewska, Kamila Flejterska, Aleksandra Wilk, Aleksandra Zygmunt, Karolina Strzelczyk z Publicznego Gimnazjum w Rudzie Malenieckiej są laureatkami konkursu przedmiotowego z geografii. Dziewczęta znalazły się w gronie najlepszych gimnazjalnych geografów w województwie świętokrzyskim. To jednak tylko część ich sukcesów.

Agnieszka z geografią sympatyzuje od dawna. – Traktuję ją jako szansę na poznanie innych krajów. Mam nadzieję, że dzięki temu będę mogła podróżować. Chciałabym zwiedzić Francję i Niemcy – mówi. Poza nauką swój czas poświęca na sport i grę w siatkówkę, piłkę nożną i ręczną. Agnieszka  i Kamila oprócz geograficznego sukcesu mogą pochwalić się II miejscem w czasie Konkursu Geologiczno-Środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. – To konkurs, który wymagał od nas poznania zupełnie innych wiadomości niż na lekcjach. Musiałyśmy nauczyć się m.in. rozpoznawać skały czy wiedzieć prawie wszystko o prehistorycznych ptakach – opowiada Kamila, która będzie brała udział w ogólnopolskim finale tego konkursu w Warszawie już pod koniec czerwca. Młoda mieszkanka Wyszyny Fałkowskiej ma również na swoim koncie udział w konkursie matematycznym Pangea. Podobnie jak Agnieszka, Kamila również marzy o zagranicznych podróżach m.in. do Francji i Wielkiej Brytanii.

Wiedza rozwija

Aleksandra Wilk zajęła III miejsce w Konkursie Wiedzy Leśnej zorganizowanym przez Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku. Liczyła się tam np. umiejętność rozpoznania rodzajów drzew po nasionach i liściach! Okazało się, że najtrudniejsze pytania nie sprawiły Oli problemów. – Zdobywanie takiej właśnie wiedzy mnie rozwija – mówi. Przyznaje, że lubi się uczyć. Oprócz tytułu laureatki w konkursie przedmiotowych z geografii jest finalistką z języka polskiego. Rok temu znalazła się w gronie finalistów z historii. Podobnie jak jej koleżanki bardzo lubi podróże. Była już m.in. we Włoszech i Niemczech, chętnie zwiedza również Polskę.

 Wspólna nauka

– Język polski to dla mnie odległy świat. Zdecydowanie wolę ścisłe przedmioty – mówi Aleksandra Zygmunt z Rudy Malenieckiej, która zdobyła tytuł finalistki w konkursach przedmiotowych z chemii i matematyki. – Bardziej skupiłam się na nauce geografii stąd pewnie ten dobry wynik. Bardzo lubię logiczne myślenie, dlatego rozwiązywanie zadań nie sprawia mi problemów – opowiada. Najchętniej relaksuje się grając w siatkę oraz jeżdżąc konno. Karolina Strzelczyk z Dęby Kolonii twierdzi, że takiego sukcesu z geografii przyczyniły się zajęcia, która prowadziła nauczycielka Wioletta Flejterska. – Dzięki temu, że razem się uczyłyśmy było nam po prostu łatwiej. Wiadomo, że przed testem się trochę denerwowałam. W takich sytuacjach dzień wcześniej nie trzeba się już uczyć, ale np. pójść na spacer z koleżanką – zdradza swój sposób na stres. Chociaż jeszcze nie zdecydowała o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej wie już, że kierunek studiów będzie związany z naukami ścisłymi, a wielkim marzeniem do spełnienia pozostaje podróż do słonecznej Hiszpanii.

Dodaj komentarz