Niska emisja bez tajemnic

flash Końskie

Ankiety wśród mieszkańców, rozmowy z urzędnikami i wreszcie analiza oraz wyciągnięcie wniosków. Gimnazjaliści z Rudy Malenieckiej kończą właśnie swoją przygodę z projektem „Nie dla niskiej emisji!”, za udział w którym zostali nagrodzeni jako jedyna placówka w województwie świętokrzyskim i jedna z 30. w Polsce.

Przez cały rok szkolny uczniowie  klas trzecich Publicznego Gimnazjum w Rudzie Malenieckiej realizowali zadania w ramach ogólnopolskiego projektu „Nie dla niskiej emisji”. – Uczniowie najpierw sami dowiedzieli się, czym jest niska emisja, a następnie edukowali dorosłych. Często nie zwracamy uwagi na problem, a on istnieje i jest znaczący – opowiada Dorota Zygmunt – nauczycielka, koordynatorka projektu.  Temat dotyczył emisji pyłów i szkodliwych gazów, które pochodzą z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych.

Ankiety dla mieszkańców

Gimnazjaliści podczas jednej z wywiadówek przeprowadzili pogadankę z rodzicami. To był początek większych działań skierowanych do mieszkańców gminy. Kolejnym było przeprowadzenie ankiet. Łącznie na pytania uczniów odpowiedziało ponad 170 osób. Niska emisja była również tematem ankiety skierowanej do jednego z pracowników Urzędu Gminy w Rudzie Malenieckiej. To jednak nie wszystko. Uczniowie udali się również na wycieczkę do Końskich, gdzie gościli w Straży Miejskiej i rozmawiali ze strażnikami na interesujące ich tematy m.in. interwencje dotyczące niskiej emisji.

Nagrodzeni

Co ciekawe na tych działaniach nie zakończył się udział gimnazjalistów w tym projekcie. – Nasz szkolny zespół jako jedyny z województwa świętokrzyskiego znalazł się w pierwszej trzydziestce szkół w Polsce nagrodzonych w towarzyszącym projektowi konkursowi przedstawiającemu etapy naszych działań – opowiada Urszula Piwowarczyk -dyrektor Publicznego Gimnazjum w Rudzie Malenieckiej. W nagrodę szkoła otrzymała nagrodę za kwotę 1200 zł. W minionym tygodniu do szkoły przyjechała wysokiej klasy drukarka komputerowa.

 

Zaangażowani w realizację projektuUczniowie:Patrycja Dukat, Kinga Balińska, Agnieszka Kijewska, Aleksandra Kaczor, Martyna Marchewka, Katarzyna Salata, Katarzyna Nowak, Kamila Flejterska, Paulina Kubik, Paulina Urbańska, Aleksandra Zygmunt, Kinga Ślusarczyk, Maciej Zawisza, Jarosław Michalski, Jan KowalskiNauczyciele:Dorota Zygmunt, Wioletta Flejterska

 

Dodaj komentarz