Pamiętają o błogosławionym ks. Kazimierzu

flash Końskie

Ogromny upał i udane artystyczne prezentacje. Tak było w czasie Kaziuków Koneckich zorganizowanych już po raz trzeci na placu przed kolegiatą św. Mikołaja w Końskich.

Kaziuki Koneckie powoli wrastają w tradycję imprez organizowanych w powiecie koneckim. To na pewno jeden dzień w roku, kiedy na placu kościelnym staje wielki dmuchaniec, na którym można się doskonale bawić i co ważne zobaczyć z bliska elementy kolegiaty, które zwykle można oglądać zadzierając głowę!  Parafialny festyn organizowany jest w rocznicę beatyfikacji bł. ks. Kazimierza Sykulskiego, proboszcza kościoła św. Mikołaja, zamordowanego w Auschwitz, patrona powiatu koneckiego. Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona przez ks. dziekana Andrzeja Zaparta – pomysłodawcy i organizatora Kaziuków.  Po modlitwie uroczystości zaplanowano na placu przed kolegiatą. Rozstrzygnięto Konkurs Wiedzy o bł. ks. Kazimierzu Sykulskim, który rozgrywany był w I LO. Pierwsze miejsce zajął Kamil Smołuch, drugie Weronika Jaruga, a trzecie Anna Pluta. Prace sprawdzała komisja konkursowa w składzie: Barbara Wojciechowska, Krzysztof Stachera, ks. Mariusz Molęda, ks. Jacek Maroszek.

 Występy i pyszne potrawy

Później już rozpoczął się wielki festyn. Wystąpili przedstawiciele gmin. Końskie reprezentowały przedszkolaki z zespół taneczny Mini Maxi ze Stadnickiej Woli.  Gmina Ruda Maleniecka zaprezentowała spektakl teatralny „Pociąg życia” w wykonaniu młodzieży z Lipy i Jakimowic. Z gminy Stąporków przyjechały zespoły Mokrzaneczki, Sonore, Gagatki, Stąporkowianka oraz Aneta Kabała. Z gminy Gowarczów – Bębnowianka, z gminy Fałków – młodzież szkolna. Zagrała Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta Vox Cordium z Przysuchy oraz zaśpiewał Chór Kolegiacki im. bł. ks. Kazimierza Sykulskiego. Co ważne na festynie mimo ogromnego upału nikt nie był głodny. Można było spróbować bigosu, na którym zapraszali kapłani z kolegiaty oraz pierogów serwowanych na stoisku gminy Końskie. Grillowane kiełbaski królowały pod namiotem ZSP nr 1. Uczniowie pieniądze z ich sprzedaży chcą dołożyć do szkolnego wyjazdy na narty w czasie ferii zimowych. Zwieńczeniem Kaziuków była msza święta czasie której młodzież przyjmie sakrament bierzmowania.

Dodaj komentarz