Zespół Sokołów zwycięzcą Kuźnice Folk Fest

flash Kultura

Już po raz piąty na estradzie Kuźnic Koneckich spotkały się zespoły działające nie tylko na terenie powiatu koneckiego. Jak podkreśla Małgorzata Pasek – dyrektor artystyczna Kuźnice Folk Fest w tym roku liczba uczestników była rekordowa, bo przed jurami zaprezentowało się aż 11 zespołów. Jak się okazało przed uczestnikami imprezy stanęło ważne wyzwanie. Okazało się, że oprócz konkursowego stresu wszyscy musieli poradzić sobie z ogromnym upałem, a wszyscy ubrani byli w ciepłe, ludowe stroje!

Puchar do nowej świetlicy

Zespoły podobnie jak w latach poprzednich oceniało jury w składzie: Katarzyna Sorn dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie, Krzysztof Stachera – naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia koneckiego starostwa, Adam Kubka dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie. Konkursowe przesłuchania trwały niemal trzy godziny! Ostatecznie jurorzy zdecydowali,  że pierwsze miejsce zajęła grupa Sokoły z Sokołowa w gminie Końskie. – To dla nas bardzo duże wyróżnienie, pierwsza zdobyta nagroda i od razu pierwsze miejsce – cieszy się Krystyna Solarska – kierownik zespołu. Grupa Sokoły działa dopiero od dwóch lat. Pierwsze spotkanie odbyło się wiosną 2013 roku. Artystycznych szlifów grupie nadaje Krystyna Nartowska – doskonale znana animatorka kultury ludowej, która na swoim koncie ma współpracę m.in. z Zespołem Pieśni i Tańca Dziebałtów oraz Zespołem Pieśni i Tańca Mały Dziebałtów. Członkowie grupy regularnie spotkają się co tydzień. – Najlepszym dniem na wspólne śpiewanie jest dla nas niedziela, bo wtedy wszyscy mają wolne. Spotkamy się w bibliotece w Sokołowie, ale już niedługo zmieniamy miejsce, bo 15 sierpnia wielkie otwarcie nowej świetlicy – cieszy się pani Krystyna. To właśnie tam na honorowym miejscu stać będzie puchar za zajęcie pierwszego miejsca. Grupa zaśpiewała i zagrała podczas konkursu w składzie: Aleksandra Kuleta, Maria Kuleta, Alina Cholewa, Krystyna Kołtunowska, Justyna Mika, Krystyna Stolarska, Irena Pasińska,  Dawid Mika, Stanisław Sarba.

Reaktywacja w Mokrej

Drugie miejsce zajęła grupa Mokrzaneczki z Mokrej w gminie Stąporków, działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Stąporkowie. Obecny skład zespołu to nowe pokolenie mieszkańców wsi, którzy po latach postanowili reaktywować zespół ludowy działający tu przed laty. Na czele zespołu stoi Kuba Kurp. Do śpiewania zachęcił sporą część swojej rodziny, bo w zespole śpiewają m.in. jego mama, siostry i kuzynki. Artystyczną opiekę nad zespołem roztacza Ewa Gula – instruktorka muzyczna MGOKiS, laureatka wielu festiwali i przeglądów zarówno muzyki religijnej jak i ludowej. Na trzecim miejscu uplasował się zespół Kraśniczanki z Opoczna. Jurorzy doceniając wysoki poziom artystyczny przyznali wyróżnienia zespołom Bębnowianka z Bębnowa w gminie Gowarczów oraz Korniczanka z Kornicy w gminie Końskie.

Uczestnicy Kuźnice Folk FestBębnowianka (kierownik Łukasz Grzegorczyk), Korniczanka (kierownik Małgorzata Pasek), Smykovia (kierownik Dorota Kołodziejczyk), Sokołów (kierownik Krystyna Stolarska), Rogowianka (kierownik Krystyna Ziemnica), Pawłowianki (kierownik Jacek Miernik), Niezapominajki (kierownik Jadwiga Zaborska), Kraśniczanki (kierownik Kamila Biniek – Kaczorowska), Kuźniczanki (kierownik Sławomir Miernik), Smarkowianki (kierownik Maria Sałuda), Mokrzaneczki (kierownik Kuba Kurp)

 

Dodaj komentarz