Czekały na odsłonięcie niemal 100 lat!

flash Końskie

To historyczna ciekawostka nie tylko dla mieszkańców Końskich. Po niemal 100 latach na cokole pomnika z popiersiem Tadeusza Kościuszki odsłonięto oryginalne tablice przytwierdzone przez władze carskie.

Historia pomnika, na cokole którego znajduje się dziś popiersie Tadeusza Kościuszki jest nierozerwalnie związana z XX-wiecznymi dziejami Końskich. Pomnik cara Aleksandra II stanął na koneckim skwerze na wprost kościoła św. Mikołaja na początku 1914 roku. Jego odsłonięcie stało się wielkim wydarzeniem. – W tamtym okresie wznoszenie pomników cara było formą uznania dla niego za zniesienie pańszczyzny. Stawiano je masowo. Koneckie popiersie wykonane z brązu było właśnie jednym z takich – mówi Wojciech Pasek – prezes PTTK Końskie, regionalista. Na szczycie umieszczono popiersie, w dolnej części zamontowane tablice, na których w języku rosyjskim wychwalono zasługi cara.

 Kościuszko zamiast cara

We wrześniu 1914 roku podczas wjazdu do Końskich wojsk austriackich popiersie cara zostało zrzucone z cokołu. Cokół jednak pozostał. Mieszkańcy miasta uzyskali zgodę Austriaków na ustawienie na pustym cokole popiersia Tadeusza Kościuszki. Zostało ono umocowane na pomniku w 1917 roku. Okazją stała się setna rocznica śmierci przywódcy jednego z najbardziej głośnych polskich powstań. Oryginalne napisy rosyjskie zostały wówczas zasłonięte żeliwnymi tablicami z kościuszkowskimi zdobieniami. Pomnik w niezmiennej formie stał w centrum Końskich do 1939 roku, kiedy to Niemcy postanowili go zniszczyć. Tuż przed wykonaniem rozkazu władzom udało się go skutecznie ukryć. – Odszukania pomnika podjął się Zygmunt Kwietniewski – członek Komisji Opieki nad Zabytkami przy PTTK Końskie. Ostatecznie istnieją dwie wersje dotyczące miejsca ukrycia pomnika Kościuszki. Córka nieżyjącego już Zygmunta Kwietniewskiego twierdzi, że został on odnaleziony na terenie PGK. Regionalista Krzysztof Woźniak, który pracuje nad książką o popiersiu Kościuszki jest zdania, że pomnik był ukryty na terenie parku – informuje Wojciech Pasek. Ostatecznie pomnik z popiersiem Kościuszki został ponownie ustawiony w Końskich u zbiegu ulicy Mieszka I tuż przy bramie parkowej pod koniec lat 80-tych. Szybko stał się miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów.

Tablice odsłonięte

W ostatnich miesiącach pomnik został poddany rewitalizacji. – Cokół został oczyszczony, popiersie zostało uzupełnione. Planujemy wkrótce uzupełnić cokół o jeden blok kamienny, by wyglądał tak jak przed wojną. Postanowiliśmy również odsłonić tablice z rosyjskim tekstem będące historycznym świadectwem – informuje Wojciech Pasek. Żeliwne tablice, które je zasłaniały trafiły do koneckiego Muzeum Regionalnego PTTK. Co ciekawe tablice z rosyjskim tekstem zostały odsłonione po niemal 100 latach od ich zasłonięcia przez władze austriackie. Dzięki ukryciu pomnika na czas II wojny światowej zachowały się w doskonałym stanie.

Dodaj komentarz