Seniorzy z wigorem będą mieli miejsce dla siebie

flash Słupia

 W grudniu w Pilczycy wielkie otwarcie Dziennego Domu „Senior – Wigor”. Jak na razie w budynku, w którym powstanie trwa remont. To efekt programu, do którego gmina Słupia zakwalifikowała się jako jedyna z powiatu koneckiego i jedna z 119 w Polsce.

Pomysł skierowania gminnych działań w stronę seniorów był naturalny. – W naszej gminie mieszka 853 seniorów czyli osób w wieku 60 +. Daje nam to procentowo liczbę nieco ponad 25 procent wszystkich mieszkańców – informuje wójt Robert Wielgopolan. Okazuje się, że w gminie Słupia zamieszkuje najwięcej seniorów w porównaniu z innymi koneckimi gminami. Utworzenie Dziennego Domu, w którym na seniorów będzie czekać mnóstwo zajęć jest wynikiem udziału samorządu w konkursie „Senior – Wigor”, w jego wyniku w całej Polsce do końca tego roku powstać ma 199 takich miejsc. Gmina Słupia jest jedyną w powiecie koneckim i jedną z pięciu w województwie, w których już trwają pracy przy budowie lub przystosowaniu budynków.  – Otrzymaliśmy certyfikat „Słupia – Gmina Przyjazna Seniorom” oraz dofinansowanie w wysokości 191 tysięcy złotych – opowiada wójt Wielgopolan. Co ciekawe podczas spotkania w Kielcach certyfikat wręczyły mu Bożena Pałka – Koruba – wojewoda świętokrzyski oraz Wirgina Szmyt – najstarsza polska DJ`ka. Wcześniej w spotkaniu dotyczącym realizacji programu „Senior Wigor” w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie uczestniczyła koordynatorka gminnego projektu Anna Kołodziejczyk.

 Remont trwa

Dzienny Dom „Senior – Wigor”  powstaje już w budynku w Pilczycy, w którym do tej pory mieściło się m.in. przedszkole i filia biblioteczna. Swoje miejsce w dalszym ciągu ma tu Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Ziemi Pilczyckiej, którego prezesem jest Krystyna Kuder pełniąca również funkcję przewodniczącej Rady Gminy Słupia. – Budynek ma wiele pomieszczeń, które po gruntownym remoncie będą służyć naszym seniorom. Dzienny Dom będzie otwarty codziennie przez osiem godzin, a jego prowadzeniem czuwać będzie jedna zatrudniona osoba, która odpowie za zorganizowanie zajęć dla naszych seniorów – informuje Krystyna Kuder. Docelowo w Pilczycy czas będzie mogło spędzać 15 seniorów z gminy. Czekać będą na nich zajęcia ruchowe, plastyczne. Czynna będzie czytelnia z dostępem do internetu  Pomyślano również o miejscu, w którym seniorzy będą mogli skorzystać z rehabilitacji oraz jadalni. Nie zabraknie oferty kulturalnej, wycieczek czy warsztatów kulinarnych. Seniorzy, którzy bezpłatnie będą korzystać z zajęć zostaną dowiezieni dla zajęcia.

 Pierwszy wiejski dom

Wszystko wskazuje na to, że remont zakończy się w ciągu najbliższych miesięcy. – Chcielibyśmy zaprosić seniorów na spotkanie kolędowe już w wyremontowanym budynku. Grudzień jest realnym miesiącem, w którym otworzymy tu drzwi dla seniorów – zapowiada wójt Robert Wielgopolan. Gmina Słupia będzie pierwszą gminą wiejską, w której zostanie uruchomiony Dom Dzienny dla seniora. Jak dotąd Dom Dziennego Pobytu z ofertą skierowaną do seniorów działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Końskich.

Dodaj komentarz