Centrum Smykowa ma zmienić się nie do poznania

flash Smyków

W minionych tygodniach gmina Smyków sfinalizowała formalności związane z zakupem działki sąsiadującej z Urzędem Gminy. – Rozmowy z właścicielem działki, który mieszka w Częstochowie prowadziliśmy już od dawna. Nie udawało nam się jednak dojść do porozumienia. Teraz jesteśmy już właścicielami terenu, który pomoże nam rozwinąć infrastrukturę związaną z funkcjonowaniem naszego centrum – mówi wójt Józef Śliz. Na zakup gruntu wyraziła zgodę Rada Gminy. Negocjacje z właścicielem prowadziła specjalnie powołana komisja złożona m.in. z radnych i pracowników urzędu. – Ostateczna cena wyniosła 235 tys. zł. Wychodziliśmy od kwoty 300 tys. zł. Wiem, że pojawiają się głosy mówiące, że zapłaciliśmy za dużo, ale to dobra cena i ważna dla nas działka – dodaje wójt.

Ciekawe plany

Już w przyszłym roku na nowo zakupionej działce liczącej 65 arów mają ruszyć pierwsze prace związane z rewitalizacją centrum Smykowa. Powstanie tu budynek, w którym swoją siedzibę będzie miała instytucja działająca na zasadzie domu kultury. Przybudowana zostanie do niej scena z zadaszeniem, gdzie odbywać będą się wszystkie gminne uroczystości. To jednak nie wszystko.  W dalszej części placu, od podstaw zostanie stworzony mini park ze stylowymi ławeczkami i oczywiście oświetleniem. Nie zabraknie również parkingu, który w pierwotnym zamierzeniu pomieścić ma ok.60 samochodów. W ramach rewitalizacji zaplanowano również zagospodarowanie placu wokół dawnego budynku Urzędu Gminy, obok budowę parkingu oraz remont i termomodernizację budynku po byłej agronomówce.

Unijne wsparcie

Rewolucja organizacyjna czekać będzie również plac wokół Urzędu Gminy i Ośrodka Zdrowia.  Zmieni się nie tylko organizacja ruchu, ale również ulokowanie miejsc parkingowych. Z tyłu budynku zostanie wybudowana winda dla osób niepełnosprawnych. – Na dniach ogłosimy przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Planuję, że budowa może ruszyć na przełomie sierpnia i września przyszłego roku – informuje wójt Śliz. Cała inwestycja wyceniona została na niemal 5 mln zł. Gmina ma zamiar sfinansować ją dzięki wparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Odpowiedni wniosek został już złożony i czeka na rozpatrzenie.

Dodaj komentarz