Gra Miejska w strugach deszczu

flash Końskie

Zła pogoda nie odstraszyła uczestników Gry Miejskiej, którą zorganizował Kacper Gajos, absolwent II LO w Końskich. W pierwszej tego typu imprezie w naszym mieście wzięło udział ponad 80 osób.

Pomysłodawcą i organizatorem imprezy był Kacper Gajos, tegoroczny absolwent II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich. Gra Miejska to jego projekt realizowany w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja mający na celu aktywizację i integrację lokalnej społeczności. Pomysł powstał wiosną, a pod koniec sierpnia rozpoczęła się jego realizacja.

Historia miasta

Konecka gra dotyczyła okresu II wojny światowej. Miejscem startu i rejestracji zespołów był namiot na skwerku obok Kolegiaty Św. Mikołaja. Punktami gry były: Kawiarnia „Na Warszawskiej” (trzeba było przetłumaczyć list Hansa – niemieckiego żołnierza stacjonującego w Końskich i odpowiedzieć na jego podstawie na trzy pytania), znajdująca się w pobliżu sala katechetyczna nr 5 (uczestnicy brali udział w wykładzie o błogosławionym ks. Kazimierzu Sykulskim – tu również trzy pytania), plac przy pomniku majora Hubala (na podstawie historycznej mapy następowało rozpoznanie ulic, które przed wojną miały inne nazwy), szpital polowy obok budynku MGDK (pierwsza pomoc), zlokalizowana nieopodal strzelnica paintballowa (uczestnicy popisywali się celnością strzałów) oraz punkt informacji turystycznej w skrzydle pałacowym, gdzie drużyny składały przysięgę żołnierza Armii Krajowej przed kombatantami z koneckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK z prezesem Franciszkiem Teleckim.

Rzesze wolontariuszy

Wszystko udało się wspaniale. Zakończenie miało miejsce w Miejsko-Gminnym Domu Kultury, gdzie wręczono uczestnikom nagrody. Zwyciężyła rodzina Cholewińskich: Tomasz, Monika, Ewa i Adam. W organizacji pomogli: Urząd Miasta i Gminy Końskie, DK, koneckie koło Światowego Związku Żołnierzy AK, Samodzielny Pluton Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Końskich, nauczyciele a przede wszystkim rzesze wolontariuszy, którzy rozpropagowali grę głównie za pomocą Internetu. Kacper Gajos znalazł również sponsorów, bez których nie byłoby tak cennych nagród (m.in. karnet na Pływalnię Miejską w Końskich o wartości 800 zł, karnety na siłownię, bon 50 zł do kawiarni, gry planszowe, nagrody książkowe oraz upominki i materiały promocyjne od magistratu). – Chciałbym podziękować całej rzeszy wolontariuszy, sponsorom, moim rodzicom i wszystkim, bez których tej imprezy by nie było – kończy organizator Gry Miejskiej.

Dlaczego Gra Miejska?
Kacper Gajos, organizator imprezy: To jedna z nowych form rozrywki ciesząca się dużym powodzeniem w większych miastach już od kilku lat. Łączy w sobie cechy flash mobów [sztuczny tłum ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia – przyp. autora], happeningów ulicznych i podchodów. Gra ta jest bardzo specyficzna, gdyż jako „planszę” wykorzystuje się w niej realną przestrzeń miasta, natomiast „pionkami” stają się mieszkańcy, którzy włączyli się do zabawy.

 

Dodaj komentarz