100 lat I LO! Spotkania, wspomnienia po latach i cenne wyróżnienia

flash Oświata

Z ogromnym zainteresowaniem absolwentów spotkały się obchody setnej rocznicy powstania I LO. Sobotnie uroczystości rozpoczęła msza święta sprawowana przez biskupa Piotra Turzyńskiego w kościele Chrystusa Odkupiciela. Później już świętowano w hali sportowej. Goście szczelnie wypełnili wszystkie miejsca. Najstarsze koneckie liceum nie ma bowiem sali, która bez problemu mogłaby pomieścić wszystkich chętnych, a tych było niemal 500 osób! Imprezę poprowadzili absolwenci I LO: Renata Korabiewska (absolwentka `86) – nauczycielka języka niemieckiego I LO oraz Krzysztof Jasiński (absolwent `75) – wiceburmistrz Końskich. Zaprosił ich na scenę Piotr Mirecki (absolwent `79) – nauczyciel wychowania – fizycznego I LO. O absolutnie wyjątkowym jubileuszu w swoim przemówieniu mówił dyrektor Wojciech Jasnos, podkreślając zasługi kadry i dyrektorów, którzy kierowali placówką na przestrzeni lat. Szczególnie wspominał nieżyjącego już Aleksego Kierkusia, który przeprowadził remont szkoły oraz doprowadził do nadania jej imienia. Honorowym gościem obchodów był Marian Jankowski, dziś przewodniczący Rady Gminy Radoszyce, a w latach 1991 – 2013 dyrektor I LO, inicjator Zjazdów Absolwentów. Jego trzecia edycja odbyła się właśnie podczas sobotniego jubileuszu.

Brawa dla nauczycielek i uczniów

Serca licznie zgromadzonej publiczności podbiła młodzież I LO, która pod kierunkiem nauczycielek: Jolanty Dudy, Elżbiety Leśniak, Anny Cholewińskiej przygotowała znakomity program artystyczny pozbawiony patosu i zadęcia zwykle towarzyszących jubileuszom. Licealiści w ciekawy sposób przeprowadzili widzów przez 100 lat działalności swojej szkoły wplatając w multimedialną opowieść piosenki z danych dziesięcioleci. Brawa należą się Elżbiecie Musiał i Michałowi Trojanowskiemu. Wszystkich do wspólnej zabawy porwał Piotr Patynowski, który wyśpiewał ponadczasowy hymn „Wehikuł czasu” Dżemu. Refren śpiewała, ale i tańczyła z nim cała hala sportowa łącznie z lożą VIPów! W wielkim finale, podczas którego posypało się konfetti, błyszczała Daria Pol, która brawurowo wraz z innymi licealistami zaśpiewała hit „Zapamiętaj” Blue Cafe.

Znaczące wyróżnienia

Ważnym momentem było uhonorowanie zasłużonych absolwentów I LO medalami i dyplomami Złoty Absolwent Szkoły 2015. W gronie laureatów znaleźli się: Andrzej Bańkowski, Waldemar Dębski, Stanisław Janiszewski, Marian Jankowski, Jarosław Kierkuś, Tadeusz Mołdawa, Wojciech Pasek, Jerzy Staszczyk, Andrzej Stelmach, Stanisław Toporowski, Maciej Włodarczyk, Karolina Wojciechowska oraz pośmiertnie Andrzej Pedryc, Jan Zbigniew Wroniszewski „Znicz”, Józef Kazimierz Wroniszewski „Konrad”. To nie jedyne wyróżnienia przyznane podczas gali. Dyrektor Wojciech Jasnos otrzymał nagrodę Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, którą osobiście wręczyła kurator Małgorzata Muzoł. Nauczycielki:Anna Młynarczyk, Jolanta Duda, Agnieszka Kozubska otrzymały nagrody starosty koneckiego Bogdana Sobonia,  który wraz nauczycielkami Dorotą Pałgan i  Renatą Gałązką – Skowron otrzymał prestiżowy Medal Komisji Edukacji Narodowej.  Jak przystało na jubileusz nie zabrakło również prezentów dla zacnej jubilatki. Dyrektor Jasnos odebrał m.in. czek na 10 tysięcy złotych na szkolne zakupy wręczony przez starostę Bogdana Sobonia oraz prestiżową statuetkę Koneckiej Glorietty przyznaną przez burmistrza Krzysztofa Obratańskiego.

Wspomnienia i bal

Po zakończonej gali wiele działo się również w budynku I LO. Na ścianie tuż przy wejściu uroczyście osłonięto pamiątkową tablicę z okazji 100-lecia. W środku na gości czekała m.in. wystawa pamiątek, zdjęć i dokumentów przygotowana przez nauczycielki: Izabelę Popik i Joannę Stołowską – Grzegorczyk. W jednej z sal prezentowano pokaz multimedialny ilustrujący kroniki szkolne od 1933 roku. Działał również szkolny sklepik, w którym można było zakupić zjazdowe pamiątki m.in. kubki, tarcze czy praktyczne torby. Popołudniową porą uczniowie wraz z nauczycielkami: Małgorzatą Bińkowską – Dębską i Małgorzatą Boś zaprosiły na program poetycki „Ta nasza młodość…”. Nie zabrakło również sportowego akcentu. Na przeciwko siebie na parkiecie hali sportowej stanęły drużyny absolwentów i uczniów. Całodniowe obchody zwieńczył wielki Bal Absolwenta. W koneckim Markizie bawiło się ponad 250 osób.

Dodaj komentarz