Konkurs „Zanurzeni w przyrodzie” rozstrzygnięty

Kultura

Konkurs fotograficzny „Zanurzeni w przyrodzie” przyciąga młodych ludzi bawiących się fotografią. W tegorocznej, już 12. edycji swoje zdjęcia przysłały 72 osoby. Każdy z autorów 10 prac, zestawów. Jury miało do obejrzenia i ocenienia ponad 700 obrazów wydobytych z przyrody. Fotografujący na swój sposób podpatrywali naturę i utrwalali ją na fotografiach. Organizatorem prestiżowego konkursu jest Biblioteka Publiczna im.Cezarego Chlebowskiego w Końskich. Jurorzy: Wiesław Turno – artysta fotografik ZPAF, Marzena Kądziela – dziennikarka, Krzysztof Kowalski – dyr. MGDK, Dariusz Kowalczyk – dyr. biblioteki i Adam Kubka – dyr. CKiAL w Gowarczowie kilka godzin oglądali i oceniali nadesłane ponad 700 zdjęć. Każdemu przydzielali punkty, a ich ilość decydowała o lokacie autora.

Mikrokosmos na zdjęciach

Podczas wernisażu przewodniczący jury Wiesław Turno a- rtysta fotografik, podpowiadał młodym adeptom fotografii, żeby nie skupiali się na dosłownym przekazie tytułu „Zanurzeni w przyrodzie”, bo przyroda to także ludzie, duże i małe zwierzęta, budowle. By nie kopiowali poprzednich edycji konkursu, nie sugerowali się tym, co już inni wcześniej „pstryknęli”. Należy zadać sobie trud odrobienia lekcji z przyrody według własnego uznania i wyczucia. Kilku młodych fotografów nad wyraz doskonale poradziło sobie z tematem konkursu. Zaprezentowało nie tylko drzemiący w przyrodzie, mało widziany gołym okiem mikrokosmos, jak powiększenia much, motyli, mrówek podczas syzyfowej pracy na zboczu góry, ślimaków. Sfotografowali ludzi. Modelki wyłaniają się ni to z wody, ni to z mgły. Takie obrazy działają na widza kojąco ze swą nostalgią, poezją zatrzymaną w kadrze. Bez zbędnego zadęcia, zachłyśnięcia się aparatem fotograficznym, który ma nieograniczone możliwości przetwarzania różnych obrazów.

Niepospolite spojrzenie

Jurorzy nagrodzili autorów zdjęć, w których pokazali swoje unikalne i niepospolite spojrzenie na temat konkursu. I ci zostali nagrodzeni. W kategorii uczniów gimnazjów pierwsze miejsce zdobyła Karolina Kozielska, drugie Agata Rowińska, trzecie Iga Cichoń, a wyróżnienie Barbara Zamachowska. Wszystkie laureatki reprezentują Gimnazjum w Stadnickiej Woli. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepszy był Piotr Pater z II LO. Drugie miejsce zajęła Anna Jasińska z Liceum Plastycznego w Kielcach, a trzecie – Milena Strzelczyk z II LO w Końskich. Wyróżnienie powędrowało do Pauliny Młodawska ZSP Stąporków. W kategorii studenckiej pierwsze miejsce zdobył Dominik Niziński Politechnika Świętokrzyska, drugie Aleksandra Mostowska Politechnika Krakowska, trzecie – Patryk Polewany Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, wyróżnienie Przemysław Firkowski UJK Kielce.

 

Kilka słów o laureatach:

Karolina Kozielska

Uczennica gimnazjum w Stadnickiej Woli. Fotografuje, zdobywa uznanie i laury na różnych konkursach np. w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto 2015. Jej fotografie zatytułowane „Zagubione granice” i „W pułapce rzeczywistości” bezapelacyjnie zdobyły pierwsze miejsce. Trenuje i uczestniczy w zmaganiach sportowych – karate kyokushin. Jest znakomitą uczennicą i modelką.

Patryk Pater

Maturzysta II LO im. Marii Skłodowskiej – Curie w Końskich. Lubi fotografować sport i różnego rodzaju produkty. Planuje, by w przyszłości zajmować się zawodowo ta dziedziną sztuki.

Dominik Niziński

Student ekonomii na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Na razie oddał się fotografii makro, a właściwie mikrokosmosu.

Aleksandra Mostowska
Studentka z Politechniki Krakowskiej. Rekordzistka konkursu „Zanurzeni w przyrodzie”. Startowała w nim już osiem razy. Zdobywała pierwsze i drugie miejsca, a raz otrzymała wyróżnienie. W tym roku była druga.

 

Dodaj komentarz