Mamy najlepszych młodych geografów w Polsce!

flash Oświata

Drużyna II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie pokonała 80 ekip z całej Polski i wygrała X Wielką Lekcję Geografii organizowaną na Uniwersytecie Łódzkim w ramach 17. Explorers Festival. – Wszyscy pytali nas, gdzie są te Końskie – mówi z uśmiechem Jolanta Gad, nauczycielka geografii i matka sukcesów licealistów.

O tym, że w II LO geografia stoi na wysokim poziomie wiadomo nie od dziś. W 2013 roku ekipa licealistów wygrała Wielką Lekcję Geografii, rok później uplasowała się na trzecim miejscu. W tegorocznej edycji konecczanie w wielkim stylu wrócili na pierwsze miejsce! – To naprawdę duży sukces, bo to prestiżowe wydarzenie, w czasie którego spotykają się najlepsi młodzi geografowie z całej Polski. Łatwo nie jest, ale nauka przynosi oczekiwane efekty – mówi Jolanta Gad, nauczycielka geografii, autorka programu nauki geografii w klasach akademickich. To właśnie z nich pochodzą uczniowie, którzy weszli w skład reprezentacji szkoły.

Gra zespołowa

Przygotowania do udziału w Wielkiej Lekcji Geografii trwały w II LO już od kilku tygodni. Tegorocznym tematem przewodnim były rzeki świata. O nich też opowiadali prelegenci 17. Explorers Festival. Licealiści zgłębiali więc tajniki potamologii, czyli nauki o rzekach. Na finał wszyscy rozwiązali wielką klasówkę odpowiadając na 40 pytań z testu. Wynik wszystkich ekip przekładał się na rozkład miejsc.Po podliczeniu wszystkich not okazało się, że reprezentacja II LO okazałą się najlepsza i zajęła pierwsze miejsce. – To już nasz kolejny sukces na tej imprezie. Wszyscy pytali nas, gdzie są te Końskie  – mówi z uśmiechem Jolanta Gad.  Świetne miejsce to efekt pracy całej 10-tki licealistów, w skład której wchodzą: Weronika Andryszczyk, Piotr Rodzoch, Martyna Wieczorek, Natalia Staciwa, Karolina Basiak, Krystian Książek, Piotr Pater, Anita Boba, Aleksandra Zygmunt, Kamila Flejterska.  W tym gronie znalazła się wyjątkowa trójka, która weszła w skład najlepszej 10-tki konkursu. Pierwsze miejsce indywidualne zdobyła Weronika Andryszczyk, piąte Piotr Rodzoch, a szóste Martyna Wieczorek. – To nasz wspólny sukces. Spotykaliśmy się nie tylko w szkole, ale również po, by się razem uczyć. Nie ma między nami rywalizacji, lubimy sobie pomagać – mówi Weronika. – W teście tak naprawdę liczyła się ogólna wiedza dotycząca rzek, a tą mieliśmy dobrze opanowaną – dodaje Piotrek. Jak podkreślają nagrody pokazały, że nie mogą mieć żadnych kompleksów w porównaniu z innymi.  – Jesteśmy z małego miasta i możemy osiągnąć naprawdę dużo – dodaje Martyna.

Cenne nagrody

Wszyscy geografowie zostali nagrodzeni turystycznymi upominkami. Szkoła otrzymała zastrzyk pieniędzy czyli nagrodę główną Prezesa TVP w wysokości pięciu tysięcy złotych. – Kiedy wygraliśmy w 2013 nagroda została przeznaczona na zakup sprzętu multimedialnego do pracowni geograficznej. Na pewno pomyślimy na co przeznaczyć tegoroczną wygraną – mówi Jolanta Gad. Nagroda od dyrekcji II LO czekać będzie również na zwycięską drużynę. Prawdopodobnie wszyscy udadzą się na wycieczkę w wybrane przez siebie miejsce w kraju.

 

Dodaj komentarz