20 lat wyjątkowej współpracy

flash Rozmaitości

Wszystko zaczęło się w grudniu 2005 roku, kiedy to nauczycielki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Końskich: Mariola Czarny i Beata Fidor nawiązały współpracę ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Baryczy  w ramach działalności Grupy „Płomienne Serduszko”. Od czterech lat te obowiązki przejęli uczniowie zaangażowaniu w działalność szkolnego wolontariatu.  Patronat nad współpracą sprawują dyrektorzy Jolanta Gregorczyk i Jan Słuszniak, który kontynuuje dzieło Krystyny Kowalskiej, byłej dyrektor SOSW

Kolorowy telewizor

Od 20 lat uczniowie Ekonomika pojawiają się w Baryczy przy szczególnych, ale zawsze radosnych okazjach, by zorganizować zabawy z okazji Walentynek  czy Dnia Dziecka. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się również imprezy andrzejkowe i mikołajkowe. Na przestrzeni lat do dzieciaków trafiały również okolicznościowe paczki, w których znajdowały się słodyczy, zabawki i ubrania.  – Nasi uczniowie uczą integracji się w grupie i łamią wszelkie bariery między młodzieżą szkolną, a osobami niepełnosprawnymi. Pamiętam, że w pierwszych latach współpracy spotkania mikołajkowe odbywały się również w internacie SOSW w Baryczy. Wówczas świetlica szkolna otrzymała od nas kolorowy telewizor, co było wtedy nie lada rarytasem – opowiada nauczycielka Mariola Czarny. W minionych latach nową formą pomocy stało się uczestniczenie uczniów Ekonomika w zbiórkach żywności prowadzonych dla SOSW w sklepach na terenie Końskich.

Projekty i wycieczki

Imprezy to jedno. Za pośrednictwem Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Końskich w latach 2005-2007 organizowane były imprezy turystyczno-rekreacyjne propagujące polską kulturę i dziedzictwo kulturowe.  Mariola Czarny i Beata Fidor pisały wówczas projekty o dotacje ze środków PFRON. Uczniowie obu szkół uczestniczyli wówczas w wycieczkach m.in. do Krakowa, Bochni czy Zakopanego i Wadowic. Przed oboma szkołami kolejne wyzwania i spotkania.

Nauczyciele odpowiadający za współpracę w latach 1995-2015
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3: Mariola Czarny, Beata Fidor, AgnieszkaAndrychiewicz, Agnieszka Lipska, Marzena Andryszczyk, Marcin Lis i Joanna Mika.

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowaczy: Barbara Janczak , Alicja Zagwożdżon, Elżbieta Krakowiak, Dorota Głąb, Beata Nowak, Katarzyna Muszyńska, Marzena Nowak, Izabela Mazur-Skoczek i Wioletta Mosiołek-Kamińska

 

Dodaj komentarz