Upadek dawnej perły sielpiańskiego kurortu

flash Okolice

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sielpi jest w stanie likwidacji. Taką decyzję podjęli radni. Sprawdzamy, co oznacza to dla jego pracowników, turystów i wreszcie koneckiego magistratu, który liczy na sprzedaż obiektu.

Nic nie wyszło z głośnych planów sprzedaży OSiRu, która miała nastąpić pod koniec ubiegłego roku. Na ostatniej sesji w 2015 roku radni miejscu jednogłośnie podjęli decyzję o postawieniu OSiR-u w stan likwidacji. O problemach niegdyś sielpiańskiej perły było głośno już kilka tygodni temu, kiedy po raz pierwszy z magistratu oficjalnie mówiło się o planach sprzedaży. OSiR, który jest własnością gminy Końskie przed laty przynosił zyski jako pensjonat hotelowy. Do jego kasy wpływały również  pieniądze z tytułu dzierżawy terenów pod ośrodkami działającymi w Sielpi. Kiedy  ich dzierżawcy skorzystali z możliwości wykupu działek ta forma zarobku, jak się okazało, bardzo ważna, przestała działać. Od 2011 roku OSiR nie płaci podatku od nieruchomości do gminnej kasy. Do dziś dług względem gminy wyniósł już 1,2 mln zł.

Dla turystów bez zmian

Zgodnie z decyzją radnych OSiR będzie pracował normalnie, ale sezon wiosenno-letni będzie ostatnim w jego historii pod gminnymi skrzydłami.  Wszystko wskazuje więc na to, że turyści wypoczywając w OSiRze nie odczują szykujących się zmian. – Pensjonat w wakacje będzie dział jak zwykle. Nie możemy jednak dłużej utrzymywać działalności hotelarskiej, która przynosi nam straty – mówi Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Płynne przejścia

Z pracą będzie musiała się pożegnać ekipa OSiRu. Obecnie w Sielpi zatrudnionych jest dziewięć osób. – Część z nich płynnie przejdzie do Zarządu Obiektami Sportowymi i Rekreacyjnymi, cześć zajmie się zadaniami gminy w Sielpi czyli m.in. zbiornikiem i dbaniem o utrzymanie czystości, część w ciągu roku nabędzie uprawnień emerytalnych – dodaje burmistrz. Pracę straci  na pewno Waldemar Szkatuła, prezes OSiR-u, którego stanowisko zostało zlikwidowane. – Jak na razie pan prezes nie odebrał swojego wymówienia z pracy z powodu przebywania na długim urlopie – zaznacza włodarz. Wraz z decyzją o likwidacji przestała istnieć trzyosobowa Rada Nadzorcza spółki. Decyzją burmistrza został powołany likwidator OSiR-u, który będzie zarządzał nim do jego zamknięcia. Jest nim Zbigniew Stańczyk, nowo powołany dyrektor Zarządu Obiektami Sportowymi i Rekreacyjnymi.

Pod młotek

Po sezonie letnim pod młotek pójdzie sielpiański majątek. Początkowa wycena wskazywała sumę 8 mln zł. – Przed ogłoszeniem otwartego przetargu na sprzedaż pensjonatu wycena będzie przygotowana raz jeszcze z pominięciem działek, które planujemy wystawić na sprzedaż wcześniej – mówi burmistrz Obratański. Niemal wszystkie działki leżące na terenie OSiR II czyli dawnego ośrodka MSW mają już swoich nowych właścicieli. Część kupił Grzegorz Ciura, właściciel sąsiadującego z działką Ośrodka Wypoczynkowego „Łucznik”, a kolejną z drewnianymi domkami Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości, które planuje tam budowę nowego pensjonatu. Teren tuż obok sklepu Społem PSS gmina chce przeznaczyć na wymianę na działkę w Końskich na skrzyżowaniu ulic Spółdzielczej i Warszawskiej, by utworzyć tam parking.

 

Dodaj komentarz