Radoszyce chcą szerszej promocji w całej Polsce

Radoszyce

– To początek naszej strategii promocyjnej. Chcemy, żeby gmina Radoszyce była miejscem, w którym dobrze będą się czuli turyści – mówi wójt Michał Pękala. Gmina Radoszyce właśnie przystąpiła do Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

Rada Gminy na ostatniej sesji podjęła decyzję o wstąpieniu do Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Ma to być przede wszystkim szansą na turystyczny rozwój. – Jestem przekonany, że nasza gmina ma turystyczny potencjał, który jak dotąd nie został wykorzystany. Przystąpienie do ROT-u gwarantuje nam bardzo dobry początek i na pewno zmobilizuje nas do działania – mówi Michał Pękala, wójt gminy Radoszyce. Okazją do startu promocyjnego ma być odcinek szlaku rowerowego Green Velo, który przebiega przez gminę Radoszyce, a jego realizatorem jest właśnie świętokrzyski ROT. – Liczymy, że szeroka promocja szlaku spowoduje, że i do nas przyjadą rowerowi turyści zachęceni pięknymi terenami i lasami pełnymi grzybów – dodaje wójt. Jak przyznaje, na tym etapie turysta przebywający w gminie Radoszyce może nie czuć się w pełni usatysfakcjonowany.

Chasydzki ośrodek

Co roku Radoszyce odwiedzają setki chasydów z całego świata, którzy pielgrzymują na radoszycki kirkut. Radoszyce mają bardzo bogatą historię związaną właśnie z kulturą żydowską i spokojnie mogłyby się stać atrakcyjnym miejscem dla osób odkrywających miejsca związane choćby z niezwykłymi osobami cadyków. W innych chasydzkich ośrodkach w Polsce takie wizyty zawsze są wielkim wydarzeniem, w Radoszycach potencjał tych wizyt jest zupełnie niewykorzystany. W Lelowie takie spotkania są świętem niemal całego miasta.

Królewskie miasto

– Mamy wspaniałą historią związaną z pobytami u nas królów Polski. To nie tylko postać Kazimierza Wielkiego, założyciela Radoszyc, ale również króla Władysława Jagiełły, który gościł u nas dwa razy i obchodził tu święto Trzech Króli. Król Kazimierz Jagiellończyk nie tylko przebywał w Radoszycach, ale umieścił tu swoje córki chroniąc je w ten sposób przed zarazą. Ostatnim władcą, który gościł u nas był Stanisław August Poniatowski, który zatrzymał się w Radoszycach, by zwiedzić pobliskie fabryki żelaza – wylicza wójt Michał Pękala. Jak na razie o wizytach władców nie przypomina w Radoszycach nic, ale wkrótce ma się to zmienić.

Zachęcić turystów

Przystąpienie do ROT-u gwarantuje gminie promocję we wszelkiego rodzaju folderach promocyjnych, w tym również tych realizowanych w formie 3D, ale również możliwość uczestniczenia w ogólnopolskich projektach. – Będziemy chcieli promować się również na targach turystycznych m.in. w Warszawie i Łodzi. Musimy pamiętać, że Radoszyce leżą bardzo blisko Sielpi i do odwiedzin u nas będziemy chcieli zachęcić również turystów, którzy będą tam wypoczywać – dodaje wójt. Gmina Radoszyce jest drugą gminą powiatu koneckiego, która przystąpiła do ROT-u. Od lat jej członkiem jest gmina Końskie. W ramach współpracy gmina m.in. umieszczana jest m.in. w folderach promocyjnych, bierze udział  w targach turystycznych czy realizacjach telewizyjnych m.in. programie „Pytanie na śniadanie”.

 

Dodaj komentarz