Przygotowują się do jubileuszu Muzeum Ludowego

flash Smyków

Ruszyły przygotowania do 10-lecia Muzeum Ludowego w Adamowie. Będzie specjalna publikacja, pocztówka, a nawet okolicznościowa moneta!

W tym roku mija 10 lat od powstania Muzeum Ludowego w Adamowie, w gminie Smyków, które szybko stało się ostoją zarówno dla zachowania tradycji polskiej wsi jak i artystów ludowych. Pomysłodawcami utworzenia miejsca jest niezwykłe małżeństwo Teresa i Jan Krawczykowie. To ich pasja i gościnność sprawiła, że turyści przyjeżdżają tu z przyjemnością. – Świętować będziemy przez cały rok. Najważniejsze będzie jednak spotkania zaplanowane w czerwcu, na które zaprosimy wszystkich przyjaciół naszego muzeum – mówi Jan Krawczyk. Przed Muzeum Ludowym powstanie stanowisko do wybijania monet, otwarta zostania wystawa, a dla wszystkich zaśpiewają zespołu Smykovia i Królewiaczki. Takie są plany.

Specjalne wydawnictwa

Trwają właśnie prace nad przygotowaniem do druku okolicznościowego biuletynu, który będzie podsumowywał dotychczasową historię placówki. Jego autorem jest konecki regionalista Jan Wiaderny.  Będzie to pierwsze tego typu wydawnictwo w całości poświęcone.muzeum. To jednak nie wszystko. Jubileuszowi towarzyszyć będzie okolicznościowa pocztówka oraz moneta pamiątkowa. Różnić będzie się ona od tej wybitej rok temu na terenie Muzeum Ludowego.

Ekspozycja stała i wystawy

– Mamy czas na planowanie i przygotowanie do tegorocznego sezonu, który otworzymy 1 maja. Turystów będziemy przyjmować do końca października. W minionym roku gościliśmy niemal 1000 osób – opowiada Jan Krawczyk. Oprócz stałej ekspozycji prezentującej m.in. stare sprzęty i narzędzia używane w gospodarstwie domowych przez 10 lat otwarto sześć wystaw specjalnych. Poświęcone one były m.in. kapliczkom przydrożnym na terenie gminy Smyków, stuleciu kościoła w Miedzierzy, historii Adamowa.

 

Dodaj komentarz