Koalicja PSL – PiS jednak nie jest zagrożona

flash Końskie

Koalicja PSL – PiS w Radzie Powiatu wisi na włosku, a jej czas jest już policzony – takie informacje powracały niczym bumerang w minionym tygodniu. – To pobożne życzenie. Nic takiego nie planujemy – dementuje pogłoski starosta Bogdan Soboń.

Takie rozwiązanie może wydawać się sporym zaskoczeniem. Nic więc dziwnego, że w ostatnich dniach pogłoska przekazywana sobie przez samorządowców, że koalicja PSL – PiS w Radzie Powiatu najprawdopodobniej przestanie istnieć, wzbudzała ogromne emocje. Sprawę podsycało również to, że w minionym tygodniu starosta Bogdan Soboń przebywał na urlopie i trudno było uzyskać potwierdzenie tej sprawy. Zapalnikiem do rzekomego konfliktu miało być odwołanie Teresy Pietrusiewicz, kierownika oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Końskich, która związana jest z PSL. Okazało się bowiem, że PiS nie był w stanie zabezpieczyć tego stanowiska dla koalicjanta. Jak sobie przekazywano miały się już odbywać pierwsze rozmowy z radnymi, którzy chcieliby tworzyć nową koalicję.

Zgodne rządy

Co ważne koalicja PSL – PiS w powiecie koneckim istnieje już ponad 10 lat. W ostatnich dwóch kadencjach stanowiskami zamienili się powiatowi liderzy obu partii zapewniając sobie w ten sposób ciągłość władzy. Mimo że komentarze o dość egzotycznej koalicji docierały do włodarzy ci sprawowali zgodne rządy, co przekłada się również na dzisiejszą sytuację. O komentarz do wiadomości o domniemanych rychłych zmianach w Starostwie Powiatowym w Końskich zwróciliśmy się, w minioną sobotę, do starosty Bogdana Sobonia, szefa powiatowych struktur PSL. – To pobożne życzenia. Nic takiego nie planujemy, koalicja nie jest zagrożona. Trudno mi powiedzieć, skąd wzięły się takie pogłoski, bo przez miniony tydzień byłem na urlopie poza granicami kraju. Wiem, że niektórzy oczekiwaliby na to, ale razem z PiSem zgodni rządzimy już od ponad 10 lat – mówi starosta. – Mamy wiele wspólnych sukcesów, choćby termomodernizację II LO i budynku starostwa. 3 lutego otrzymałem informację, że będziemy kontynuować projekt termomodernizacji poszerzony o budynek ZSP nr 1. Opiewa on na ponad 6 mln zł przy naszym wkładzie 20 procent – dodaje.

 Nie widzi problemu

W podobnym tonie wypowiada się wicestarosta Andrzej Marek Lenart, szef powiatowych struktur PiS. – Pierwsze słyszę o rozłamie koalicji. Zmiany na stanowiskach w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapadały na innym poziomie i było wiadomo, że obsadzenie nowych kierowników będzie w gestii Solidarnej Polski, a nie PiS. Nie widzę w tym problemu – komentuje. – Musimy pamiętać, że my zmiany zapadają na górze, my budujemy samorząd na dole – dodaje. Przypomnijmy, że koalicję w Radzie Powiatu tworzą obecnie PSL – PiS – Samorządni Ziemi Koneckiej. PSL wprowadził 10 radnych, PiS 4, a Samorządni 1. PSL ma większość w Zarządzie Powiatu. Na czele Rady Powiatu stoi Marian Król z PSL.

 

Dodaj komentarz