Szusowali narciarze z „Górki”

0
0

Niektórzy z nich po raz pierwszy mieli na nogach narty, inni kiedy pojawili się na stoku śmigali niczym zawodowcy. Za nami kolejna edycja programu realizowanego przez Uczniowski Klub Sportowy „Staszic” działający Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Stąporkowie.

Już szósty rok uczniowie ze stąporkowskiej „Górki” mogą korzystać z nietypowej zimowej formy spędzania wolnego czasu i choć w tym roku aura średnio nadawała się do jazd na nartach to kolejną edycje projektu można uznać za bardzo udaną. Bezpłatny kurs jazdy na nartach dla uczniów klas pierwszych stał się już naszą wizytówką. Jesteśmy jedyna szkołą ponadgimnazjalną w województwie świętokrzyskim, która go organizuje. Uczniowie już od września wyczekują tego, kiedy pojadą na stok. W ciągu trwania projektu jeździło z nami 171 uczniów – informuje Hanna Rzepka, dyrektor ZSP w Stąporkowie.  Co ważne jego realizacja jest możliwa dzięki wsparciu burmistrz Doroty Łukomskiej i Urzędu Miejskiego w Stąporkowie

 Przygotowania i jazda

Zajęcia tak jak w poprzednich latach odbywały się na stoku Snow Park Sabat w Krajnie pod okiem instruktorów ze Szkoły SkiSędek. 32 uczniów ćwiczyło w trzech grupach z instruktorem oraz opiekunem nauczycielem. Opiekę wychowawczą nieodpłatnie sprawowali nauczyciele Zespołu Szkół: Robert Kusztal, Małgorzata Hampel, Karol Banasik. Uczniowie przez pięć dni w czasie pozalekcyjnym odbyli 12 godzin nauki jazdy na nartach. Jak podkreśla Bożena Hozer, nauczycielka, koordynatorka projektu „Zimą zdrowo na sportowo”przed wyjazdem do Krajna wszyscy zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego zachowania na stoku wg Kodeksu FIS oraz przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W ostatnim dniu kursu odbył się pokaz umiejętności jazdy, który podziwiała również dyrektor Hanna Rzepka, która nie odmówiła sobie również szusowania po stoku. Na finał wszyscy odebrali specjalne certyfikaty potwierdzające umiejętności. To jednak nie koniec projektu.

To nie koniec

Kolejnym etapem projektu będą zajęcia profilaktyczne na temat „Sport bez alkoholu i narkotyków – mój sposób na zdrowy styl życia ” oraz udział w profilaktycznym spektaklu, który zaprezentowany zostanie przez aktorów Teatru Profilaktycznego. Na finał warsztatów profilaktycznych i zajęć sportowych zorganizowany zostanie dla wszystkich narciarzy konkurs na plakat profilaktyczny pod hasłem ” Żyjmy zdrowo bez nałogów”.

 

Dodaj komentarz