Historia gminy Fałków nie ma dla niego tajemnic

Fałków flash

To wręcz obowiązkowa pozycja książkowa dla mieszkańców gminy Fałków i pasjonatów regionalnej historii. Marian Adamczyk promował swoją książkę „Mieszkańcy Ziemi Czermińskiej i Fałkowskiej od XVI do XX wieku”.

Od kilku tygodni Wydawnictwo Arslibris koneckiej biblioteki może pochwalić się kolejną książką. „Mieszkańcy Ziemi Czermińskiej i Fałkowskiej od XVI do XX wieku” to kontynuacja wydanej kilka lat temu publikacji „Czermno i okolice. Historia miejscowości”. Jak podkreśla Dariusz Kowalczyk, dyrektor koneckiej biblioteki wydanie kolejnej książki związanej z historią gminy Fałków to wynik m.in. oczekiwania czytelników, bo pierwsza książka okazała się sprzedażowym sukcesem.  Marian Adamczyk, fałkowski regionalista doskonale znany jest w swojej gminie. Jest nauczycielem historii i wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Czermnie.  – Postanowiłem napisać kontynuację mojej pierwszej książki, bo brakowało mi m.in. informacji dotyczących dworku w Czermnie.  Znalazłem o nim informacje w Radomskich Wiadomościach Gubernianych, były napisane w języku rosyjskim – opowiada Marian Adamczyk. To właśnie poszukiwania w m.in. archiwalnych wydawnictwach i księgach parafialnych okazały się podstawą do stworzenia książki. Nieoceniona okazała się w tym pomoc ks. Jerzego Rozmysłowskiego.

 Zapomniane fakty

– Dziś już niewiele osób wie, że na naszych terenach rozwijało się górnictwo i hutnictwo w II połowie XIX wieku. Bardzo duża była w tym zasługa rodziny Jakubowskich – opowiadał autor podczas spotkania promocyjnego, które zorganizowano w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Fałkowie.  Jego uczestnicy mogli dowiedzieć się, że w Fałkowie nigdy nie było burmistrza, mimo że miasto posiadało prawa miejskie. Wiele z mniejszych miejscowości nosiło nazwy od imion swoich fundatorów m.in. Adelinów, Julianów, Franciszków. W książce  „Mieszkańcy Ziemi Czermińskiej i Fałkowskiej od XVI do XX wieku” znajdziemy informacje dotyczące zawodów popularnych na terenie gminy m.in. młynarzy skupionych wokół rzeki Barbarki, gorzelników czy karczmarzy, bo co ciekawe w każdej miejscowości funkcjonowały karczmy.  Autor wspomina również organistów, bednarzy czy garncarzy.  Jak podkreślał Marian Adamczyk jego książki to kontynuacja tego, co przed laty rozpoczął Euzebiusz Barański, nieżyjący już regionalista, założyciel fałkowskiego Muzeum Regionalnego, autor książki „Fałków – ludzie i czasy”.

 Podziękowania i dedykacje

Podczas fałkowskiego spotkania nie zabrakło pytań od czytelników, ale też wątpliwości związanych z nie do końca poznanymi faktami z przeszłości. Co ważne sala konferencyjna Urzędu Gminy była wypełniona do ostatniego miejsca, a wśród publiczności panował prawdziwy wiekowy przekrój. Na zakończenie autor otrzymał kwiaty od fałkowskich bibliotekarek: Marianny Głąbały i Urszuli Dec oraz podpisywał swoje książki. Zarówno „Czermno i okolice. Historia miejscowości” jak i „Mieszkańcy Ziemi Czermińskiej i Fałkowskiej od XVI do XX wieku” można zakupić w bibliotekach w Końskich i Fałkowie. Każda z nich kosztuje 20 zł.

 

Dodaj komentarz