Chcą otworzyć filię onkologii w Końskich!

flash Końskie

W Końskich pacjenci będą mogli przejść chemioterapię. Takie są plany Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, które w koneckim szpitalu chce utworzyć swoją filię. Wiele zależeć będzie od Starostwa Powiatowego, bowiem potrzebne są pieniądze.

Jeśli plany miałby dojść do realizacji oznaczałoby to dla chorych z powiatu koneckiego wielkie udogodnienie. Jak teraz jedynym miejscem, w którym chorzy na nowotwory mogą przejść chemioterapię jest Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach. Związane jest to przede wszystkim z męczącymi dojazdami. Stąd też m.in. plany utworzenia w Końskich filii ŚCO, w której pracowaliby lekarze onkolodzy. W filii wykonywaliby podstawowe leczenie oparte na diagnostyce i podstawowym leczeniu. Osoby wymagające specjalistycznej opieki kierowana byłyby do Kielc.

 Mapa zdrowia

Taką propozycję podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawili prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO oraz marszałek województwa Adam Jarubas. Końskie nie byłby jednak jednym miastem powiatowym, w którym miałaby funkcjonować filia ŚCO. Podobne powstałyby również w Pińczowie, Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie chorzy przechodziliby, tak jak w Końskich, chemioterapię. W Sandomierzu uruchomiono by radioterapię. Jak wyjaśniał prof. Stanisław Góźdź program rozwoju opieki onkologicznej powstał w oparciu o analizy map zdrowotnych w województwie świętokrzyskim. Wynika z nich, że właśnie mieszkańcy powiatu koneckiego znajdują się w grupie osób często chorujących na nowotwory.

 Będą rozmawiać

Zanim filie będą mogły ruszyć konieczne będzie przeprowadzenie prac w szpitalach, tak by pomieszczenia zostały przystosowane do wymagań ŚCO. Jak mówił marszałek Adam Jarubas ważne będzie tu pomoc ze strony starostw, na terenie powiatów których miałaby powstać filie. – Onkologia to bardzo ważna dziedzina medycyny. Tym bardziej, że pomocy potrzebuje coraz więcej osób. Nikt jeszcze nie zgłaszał się do mnie w kwestii szczegółów dotyczących finansów potrzebnych na ten cel. Na pewno jednak będziemy o tym rozmawiać – informuje starosta Bogdan Soboń.  Z planów cieszy się Jerzy Grodzki, wicedyrektor koneckiego Szpitala Specjalistycznego św. Łukasza. – Gabinet chemioterapii dziennej powstanie prawdopodobnie w jednym z pomieszczeń przychodni specjalistycznych. Chorzy będą mieli tu podawaną chemię, dzięki czemu nie będą musieli jeździć już do Kielc. To duże udogodnienie dla naszych pacjentów – mówi wicedyrektor. Otwarcie filii będzie wiązać się na pewno z przyjazdami do Końskich lekarzy onkologów, w Końskich pracuje bowiem tylko jeden onkolog.  Według planów filie mogłyby powstać już w przyszłym roku.

 

Dodaj komentarz