Muzeum w Sielpi przejdzie w ręce gminy Końskie?

flash Końskie

Naczelna Organizacja Turystyczna rozważa możliwość przekazania Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi gminie Końskie. – Od lat staramy się o to, być może tym razem uda się dojść do porozumienia – komentuje burmistrz Krzysztof Obratański.

Być może już wkrótce Muzeum Zagłębia Staropolskiego zyska na tym, jak przejdzie w gminne ręce. Według ogólnopolskich planów Naczelnej Organizacji Turystycznej zamierza ona stopniowo przekazywać filie Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie samorządom. Z racji tego, że sielpiańskie muzeum leży na terenie gminy Końskie naturalnym staje się oddanie do w ręce koneckiego magistratu. Decyzja może być nieco zaskakująca, bo Naczelna Organizacji Turystyczna kilka lat temu odmówiła już gminie Końskie przejęcia muzeum. Tym razem ma być inaczej, a na szali przeważającej do takiego rozwiązania znalazły się problemy finansowane NOT-u, a co za tym idzie utrzymanie filii w całym kraju.

 Magistrat za

– Od lat staramy się o to, być może tym razem uda się dojść do porozumienia. Takie rozmowy prowadziliśmy już w 2009 roku – komentuje burmistrz Krzysztof Obratański.  Jak przyznaje przejęcie muzeum byłoby kosztowne, bo wiązałoby się z nie tylko z utrzymaniem obiektu, ale również z zagospodarowaniem terenu wokół, usprawnieniem dojazdu, czy organizacją parkingu. – Muzeum jest tego warte, ale musi być bardziej eksponowane – dodaje. W ostatnich latach promocja muzeum pozostawiała wiele do życzenia mimo tego, że Sielpia ma się czym pochwalić. To właśnie w Muzeum Zagłębia Staropolskiego znajduje się największe drewniane koło wodne w Europie. W minionym roku uruchomiono podziemny spływ kanałem ulgi – nową atrakcję turystyczną, która nie była jednak odpowiednio promowana, by ściągnąć do muzeum nowych turystów.

 

Dodaj komentarz