Pierwsze Koperty Życia już na lodówkach seniorów

flash Radoszyce

– Mam nadzieję, że nie będę musiała z niej korzystać, ale wiem, że warto ją mieć – tak o Kopercie Życia mówi Eleonora Maślak, która znalazła się w pierwszej grupie mieszkańców gminy Radoszyce, którzy otrzymali Koperty Życia.

Gmina Radoszyce jest pierwszą w powiecie koneckim, której mieszkańcy mogą skorzystać z Karty Życia. Koperta Życia, którą każdy chory powinien mieć zawieszoną na lodówce powinna zawierać wypełniony formularz dotyczący schorzeń m.in. przechodzonych chorób, uczuleń i co bardzo ważne przyjmowanych leków. W formularzu znajdują się również podstawowe informacje dotyczące tożsamości chorego oraz dane dwojga bliskich, których trzeba powiadomić. – Karty zostały wypełnione przez naszych lekarzy w oparciu o dokumentację pacjentów. Wpisano m.in. główne schorzenia i przyjmowane leki – informuje Halina Budowska, dyrektor radoszyckiej przychodni.

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Gminy Koperty Życia oficjalnie trafiły do wybranych seniorów. W następnych tygodniach otrzymają je osoby przewlekłe chore bez względu na wiek oraz seniorzy po ukończeniu 60 roku życia. – Mam nadzieję, że nie będę musiała z niej korzystać, ale wiem, że warto ją mieć. Mieszkam sama, więc wszystko może się zdarzyć – opowiada  Eleonora Maślak, mieszkanka gminy Radoszyce, która jako jedna z pierwszych otrzymała Kopertę Życia. Koperty mają służyć przede wszystkim w szybkiej informacji w czasie przyjazdu do domu ekipy z karetki pogotowia. – Bardzo często zdarza się, że chorzy i ich bliscy pod wpływem stresu nie są w stanie powiedzieć nic na temat chorób czy przyjmowanych leków, czasem przecież decydują o tym minuty. Dlatego tak ważne jest posiadania Kart. Cieszę się, że wójt Michał Pękala jako pierwszy z samorządowców z naszego powiatu zgodził się na tę akcję – mówi Marcin Pytlos, konecki ratownik medyczny, inicjator akcji na Konecczyźnie. Jako pierwsi Koperty Życia otrzymali: Barbara Klóziak, Ewa Lamentowicz, Eleonora Maślak, Helena Schabek, Zofia Żytowiak, Kazimierz Hendryk, Jan Król, Stanisław Lewosiński, Wojciech Sokołowski, Józef Zawrzykraj.W najbliższym czasie kolejne koperty trafią do blisko tysiąca mieszkańców gminy Radoszyce.

 

 

 

Dodaj komentarz