Michał Pronobis stworzył wyjątkową rzeźbę papieża

flash Radoszyce

Radoszyczanin Michał Probonis jest autorem rzeźby św. Jana Pawła II, która zostanie odsłonięta 3 czerwca w Masłowie podczas głównych uroczystości z okazji 25. rocznicy pobytu papieża Polaka w województwie świętokrzyskim.

Przez ostatnich kilka tygodni w pracowni Michała Probonisa w Radoszycach powstała rzeźba, o której będzie głośno w całym województwie. Projekt rzeźby św. Jana Pawła II został wybrany w konkursie ogłoszonym przez inicjatorów budowy pomnika – społeczników mieszkających na terenie gminy Masłów. To właśnie na lotnisku w Masłowie św. Jan Paweł II odprawił mszę świętą podczas swojego jedynego pobytu, jako papieża, w województwie świętokrzyskim. Nabożeństwo weszło do historii papieskich pielgrzymek nie tylko ze względu na potężną burzę, która przechodziła wówczas nad lotniskiem, ale również słowa homilii poświęconej rodzinie. – Rzeźba przedstawia papieża właśnie podczas mszy świętej w Masłowie. Papież ma rozwiane szaty, a z rąk wypadają mu kartki homilii wyrywane przez wiatr. Przed przystąpieniem do realizacji oglądałem wiele zdjęć papieża, by jak najwierniej oddać jego twarz. Myślę, że będzie to jedna z najlepszych papieskich rzeźb w naszym kraju – opowiada Michał Probonis, młody, ale uznany już rzeźbiarz. Z precyzyjną dokładnością oddał strukturę skóry twarzy i dłoni oraz żył. Rzeźba ma 2,5 metra wysokości.

 Imponujący „Potop”

Michał Pronobis jest absolwentem Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie w uzyskał dyplom w Pracowni Rzeźby prof. Bogusza Salwińskiego.  Związany jest z kieleckim środowiskiem rzeźbiarzy. Współpracuje ze znanym kieleckim rzeźbiarzem Sławomirem Mickiem.  Jego najbardziej znaną pracą jest rekonstrukcja fontanny „Potop”, którą można podziwiać Bydgoszczy. – Prace nad nią trwały pięć lat. „Potop” to rzeźba bardzo ważna dla mieszkańców Bydgoszczy ze względu na to, że stanowiła ona miejski symbol.  W czasie wojny została one przetopiona na armaty. Część projektów powstała na podstawie zdjęć, nie znane były też dokładne wymiary poszczególny postaci. Centralna postać ma 6,25 metra – opowiada rzeźbiarz. „Potop” składa się z kilku ogromnych postaci. Jedne z jego ostatnich rzeźb, przy których pracował można oglądać przed wejściem do biblioteki Politechniki Świętokrzyskiej. Są to postaci Stanisława Staszica i Eugeniusza Kwiatkowskiego.

W radoszyckiej pracowni

– Wychowałem się w Radoszycach, ale urodziłem w Końskich i często w wiadomościach o mnie pojawia się tylko informacja o Końskich, a nie o Radoszycach na co zwraca uwagę mój tato – mówi z uśmiechem Michał. – Do Radoszyc wracam bardzo często, tu w mojej pracowni powstają wszystkie rzeźby – dodaje. To właśnie stąd kilka tygodni temu wyjechała rzeźba św. Jana Pawła II, która została wykonana z gliny. Teraz czeka ją proces odlewania z brązu. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na 3 czerwca w Masłowie tuż przy lotnisku, na którym 25 lat temu mszę świętą odprawił papież. Swoją obecność oprócz władz kościelnych zapowiedziało już wielu samorządowców. Niewykluczone, że gościem specjalnym będzie prezydentowa Agata Kornhauser – Duda. Uroczystość da początek jubileuszowym obchodom. Złożą się na nie spotkania dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Masłowie, ale również uroczyste nabożeństwo w kieleckiej katedrze, które dzień później 4 czerwca poprowadzi kardynał Stanisław Dziwisz.

1 Komentarz dla “Michał Pronobis stworzył wyjątkową rzeźbę papieża

  1. To jest szczyt chamstwa i brak szacunku dla osoby Jana Pawła II. Szacunek do życzenia zmarłego. Używanie go do jakiejś propagandy i narażanie całej chrześcijańskiej społeczności na bluzgi.

Dodaj komentarz