Polsko-litewska współpraca rozpoczęta

flash Okolice

Współpraca ze szkołą specjalną z Wilna to efekt starań Wiesława Mietlińskiego, społecznika z podkoneckich Sierosławic, który podczas częstych wizyt na Liwie zamarzył, by odwiedzany przez niego zagraniczny ośrodek rozpoczął współpracę z niemal bliźniaczą szkołą z Baryczy. Później były już rozmowy z dyrektorem Janem Słuszniakiem oraz z dyrekcją wileńskiej szkoły, ustalenia i wreszcie plany nawiązania współpracy. Oficjalnie przypieczętowano ją w miniony czwartek podczas uroczystości w Baryczy, w której udział wzięli goście z Wilna oraz m.in. starostowie Bogdan Soboń i Andrzej Marek Lenart oraz Renata Rabczyńska, świętokrzyski wicekurator oświaty.

 Pyszne dania

Litewscy uczniowie zaprezentowali przed wszystkimi piosenki i wierszyki związane z różnymi kulturami. Nie zabrakło elementu jednoczącego narody, jakim było wspólne odśpiewanie biesiadnej piosenki „Szła dzieweczka do laseczka”. Gospodarze pochwalili się tym, co mają najlepsze czyli sztuką w wykonaniu Teatru Pinokio pod kierunkiem nauczycielki Barbary Janczak. Po zakończeniu części artystycznej wszyscy zostali zaproszeni na degustację przysmaków polskich i litewskich. W szkolnej kuchni przygotowali je uczniowie klas kucharskich wraz z nauczycielkami Grażyną Tomalą oraz Hanną Zielińską. Danie prezentowały się i smakowały wspaniale. Podano m.in. cepeliny, pazibrody, pyzy z gzikiem, sałatkę litewską z warzywami i szynką, galaretkę warzywną, kibiny, chłodnik litewski.

 Napięty program

Wileńska reprezentacja gościła na Konecczyźnie cztery dni. W programie pobytu znalazło się zwiedzanie m.in. okolic Końskich oraz najpiękniejszych miejsc województwa świętokrzyskiego m.in. skansenu w Tokarni, Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, klasztoru na Świętym Krzyżu i Jaskini Raj. Jak zgodnie przyznają zarówno gospodarze jak i goście teraz czas na rewizytę!

Dodaj komentarz