Rozsławią ziemię konecką w Europie Środkowej

flash Kultura

Za nami IX Międzynarodowe Plenerowe Spotkania Fotograficzne, Wschód – Zachód, pod nazwą „Szlakiem Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, Sielpia Wielka 2016.” . Ekipy ze Słowacji, Czech, Białorusi, Ukrainy i Polski penetrowały i fotografowały Ziemię Konecką.

Dariusz Łaski  z PTF, organizator  IX Międzynarodowego Pleneru podkreślał, że gdyby nie znajomość z koneckimi fotografami z ich przedstawicielami z Zofią i Wiesławem Turno, pewnie plener nie miałby takiego wymiaru i bogatych treści. Pomogło nam Centrum Informacji Turystycznej w Końskich, które przygotowało materiały o zabytkach regionu, trasach turystycznych.  Z tej wiedzy skorzystaliśmy skwapliwie.  Autorski projekt  Piotrkowskiego Towarzystwa Fotograficznego „Fcztery”,  który datuje się od 2006 roku, ma na celu  spotykanie  się  członków klubów, towarzystw fotograficznych, związków twórczych by wymieniać doświadczenia, dzielić się spostrzeżeniami i uwagami.  Nasze towarzystwo zorganizowało cztery plenery, a kolejne trzy nasi  zagraniczni koledzy.  Plener w Sielpi jest nieco inny, w nowej formule doświadczeń i przemyśleń. Udział biorą koledzy z 11 stowarzyszeń, fotoklubów i organizacji fotograficznych z: Ukrainy, Słowacji, Czech, Białorusi i Polski.

Indywidualne spojrzenie

Podczas naszego pobytu  w Sielpi oglądaliśmy pokazy fotografii, jakie prezentowali uczestnicy.  Każda „szkoła” fotografii  z poszczególnych państw   charakteryzuje się swoim spojrzeniem. Począwszy od tradycyjnych zachodów, wschodów słońca, a na  detalach, krajobrazach, portretach,  aktach czy  niepowtarzalnych przetworzeniach obrazów kończąc. W tych ostatnich elementach  prym nadają Polacy. Zofia Turno tworzy kompozycje, montaże, do których fotografuje zaplanowane wcześniej detale, fragmenty wszechświata, Wiesław Turno pracuje w gumografii, szlachetnej technice tworzenia obrazu. Waldemar Kozub nauczyciel akademicki preferuje „czystą fotografię”, a niżej podpisany  zatrzymuje „życie na gorąco”. Jerzy Piątek zachwyca się krajobrazem różnego wymiaru, Jerzy Bednarski  celuje w aktach. Mieczysław Wroński jest mistrzem portretu, a Sławomir Oszywa widzi świat zupełnie odmiennie niż przeciętny obserwator  otoczenia.

 Punkty widzenia

Swoje  punkty widzenia prezentowali Emil Sikora z Czech, któremu do gustu przypadły stare maszyny w Muzeum w Sielpi i Maleńcu, Milan Veliky ze Słowacji fotografował prawie wszystko, bo urzekła go Ziemia Konecka. Stanisław Potanin profesor Uniwersytetu z Ukrainy, w akademicki sposób podpatrywał, rozkładał na czynniki pierwsze  i fotografował, pstrykał.  Kamila KrawczykAlina Wilkoszewska z RTF zdejmowały  wschody i zachody słońca. W różnych regionach  są to różne obrazy. Darek Łaski, Jacek Szewczyk, Marcin Wężyk, Czarek Graczykowski z PTF,  Sławomir Milczarek z Warszawy, Adam Zieliński z ŁTF przygotowani byli na różne niespodzianki, ale to z czym się zetknęli, co oglądali rozgrzewało aparaty fotograficzne do przysłowiowej czerwoności. Robert Pawłowski jest niedoścignionym indywidualistą w fotografii  tworzonej w technice oleju.  Na plenerze  szuka natchnienia i nowych ujęć, które będą bazą dla jego  przetworzeń obrazu.

Zjednoczeni fotografią

W plenerze uczestniczyło kilku artystów fotografików, wykładowców  uniwersyteckich, inżynierowie, nauczyciele i ludzie przeróżnych fachów,  których jednoczy fotografia. Opowiadali nam o swojej pracy, trudnościach, kłopotach, a także o wesołych, komicznych, a często nawet groźnych  elementach jakie towarzyszą fotografowaniu. Swoistą lekcję mistrzostwa fotografii odrobili podczas spotkania z Pawłem Pierścińskim inspiratorem i twórcą „Kieleckiej Szkoły Krajobrazu”. Na Ziemi Koneckiej odwiedzili i obfotografowali Piekło Niekłańskie, zespół poklasztorny w Kazanowie, Kolegiatę w Końskich, dawne uzdrowisko, obecnie centrum rehabilitacji  w Czarnieckiej Górze,  Sanktuarium w Czarnej,  zespół pałacowy w Końskich, drewniany kościół w Lipie,  muzeum w Sielpi, Maleńcu, Starej Kuźnicy, Piekło- Niebo  k.Końskich. Niektórzy dotarli do Muzeum Techniki w Chlewiskach, skansenu w Tokarni, Nowej Słupi. Wystawa poplenerowa odbędzie się w październiku  2016 roku, w Piotrkowie Trybunalskim. Później zobaczymy ją w Końskich, a następnie odwiedzi te kraje, których reprezentanci uczestniczyli w plenerze.

Dodaj komentarz