Od 20 lat wspierają osoby niepełnosprawne

Rozmaitości

– Kochani! Dobrze, że jesteście, a my przy was – mówiła wzruszona Barbara Zbylut, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej, który w miniony piątek obchodził 20-lecie istnienia.

Warsztat Terapii Zajęciowej został utworzony dokładnie 20 lat temu 17 czerwca.1996 roku przy Spółdzielni Inwalidów Naprzód przez kierownik Jadwigę Życką, która pełniła tę funkcję do 2003 roku. Od tego czasu WZT prowadzi Barbara Zbylut. Obie panie były obecne podczas jubileuszowych obchodów, które odbyły się dokładnie 20 lat po utworzeniu instytucji, w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu. Po upadłości spółdzielni w 2004 roku WZT prowadzony był przez Zespół Opieki Zdrowotnej do sierpnia 2013r. Od 1 września tamtego roku placówkę prowadzi Wszechnica Konecka na czele z prezesem Szymonem Białym.

Brawa dla Arabeski

Warsztat obecnie obejmuje opieką 30 dorosłych osób niepełnosprawnych. Uczestniczą oni w zajęciach prowadzonych w pracowniach gospodarstwa domowego, przyrodniczej, artystycznej, plastycznej, komputerowej, rehabilitacyjnej. Mieszkańcy powiatu koneckiego często mogą podziwiać talenty podopiecznych WTZ, którzy prezentują swoje prace plastyczne podczas wielu festynów, ale również charytatywnych aukcji, na które trafiają. Co ważne prace były doceniane również w konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich. Uznaniem cieszy się również grupa teatralna Arabeska, która podczas uroczystości przedstawiła swoją wersję bajki o Kopciuszki. Grzegorz Jakubowski, Karol Świtoń, Rafał Sak, Zbigniew Talar, Andrzej Dańka, Paulina Czerczak, Edyta Bednarczyk wprawili publiczność w świetny nastrój i zasłużyli na wielkie brawa. Za ich przygotowanie odpowiadała Zofia Gutswa. Nie był to jednak jedyny artystyczny akcent. Na finał wystąpiła Kamila Musiał z akordeonistą Pawłem Gierczyńskim.

Dobry bilans

– Przez okres 20 lat z terapii skorzystało 104 uczestników, z tego 16 osób podjęło pracę w zakładzie Aktywności Zawodowej w Końskich jak również na otwartym rynku pracy – informuje kierownik Barbara Zbylut. Podczas piątkowego jubileuszu nie zabrakło wielu życzeń, ale i prezentów m.in. telewizora od starostów czy sprzętu AGD od wiceburmistrza Krzysztofa Jasińskiego. Podopieczni wraz z opiekunami swój wielki prezent odebrali kilka tygodni temu. Wszyscy udali się na wycieczkę nad morze.

 

Dodaj komentarz