Co z juniorami po awansie do CLJ?

flash Sport

O sukcesie juniorów starszych Neptuna Końskie, jakim jest awans do Centralnej Ligi Juniorów i problemach klubu z tym związanych, rozmawiamy z Grzegorzem Telką, prezesem klubu.

Drużyna juniorów starszych Neptuna Końskie wywalczyła awans do Centralnej Ligi Juniorów. Co dalej?

– To nasz wielki sukces, ale i ogromne wyzwanie organizacyjne, sportowe i finansowe dla całego Klubu. Jesteśmy najmniejszym miastem w Polsce, które dostąpi tego zaszczytu, a nasza baza sportowa i organizacyjna znacząco odbiega od dużych ośrodków piłkarskich. W ogólnopolskich rozgrywkach ligowych co tydzień będziemy się mierzyć z takimi zespołami, jak: Legia Warszawa, Jagiellonia Białystok, Wisła Kraków, Cracovia Kraków, Korona Kielce, Polonia Warszawa, SMS Łódź, GKS Bełchatów, Motor Lublin, Stal Mielec, ŁKS Łódź, Znicz Pruszków, Resovia Rzeszów. Ośrodki te posiadają szkoły lub klasy sportowe, gdzie treningi odbywają się dwa razy dziennie i mają dziesiątki zawodników. My funkcjonujemy w innych warunkach, ale podejmiemy wyzwanie, gdyż mamy bardzo utalentowaną młodzież, która w pełni zasłużyła na tę przygodę życia dwukrotnie wygrywając rozgrywki wojewódzkie w ostatnich trzech sezonach, a raz zajęła drugie miejsce tylko gorszym bilansem bezpośrednich spotkań.

PZPN wspiera finansowo drużyny występujące w CLJ.

– Jeśli chodzi o uczestnictwo w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów, to mamy otrzymać pomoc finansową od Polskiego Związku Piłki Nożnej w wysokości 30 tys zł oraz zwolnienie z opłat sędziowskich. Pomoc deklaruje również Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej i w połączeniu ze środkami już przyznanymi z Urzędu Miasta w Końskich, możemy myśleć o podjęciu wyzwania i uczestnictwie w lidze. To zupełnie inna bajka. Rozgrywki CLJ prowadzi bezpośrednio PZPN. Mecze sędziowane są przez sędziów ogólnopolskich co najmniej trzecioligowych, na stadionie mają być rozmieszczone banery z logo PZPN „Łączy nas piłka”, zawodnicy na koszulkach będą mieć naszywki PZPN. Jednak potrzebnych jest kilku nowych zawodników, aby wzmocnić zespół tak w juniorach, jak i drużynie seniorskiej…

seniorskiej?

– Tak, bo sam udział w CLJ to nie wszystko. Chcąc nawiązać rywalizację sportową, zespół musimy wzmocnić. To odbędzie się kosztem pierwszej drużyny seniorów występującej w IV lidze. Czterech najlepszych juniorów: Bartosz Sztandera, Łukasz Skalski, Piotr Zieliński i Jakub Banasik, którzy występowali w IV lidze, przechodząc do rozgrywek CLJ w znaczący sposób osłabi skład drużyny seniorów. Dodatkowo w wyniku reorganizacji rozgrywek, z III ligi spadło pięć zespołów i IV liga będzie bardzo mocna, gdyż takie zespoły jak Korona II Kielce, Wisła Sandomierz, Czarni Połaniec, Łysica Bodzentyn, Sparta Kazimierza Wlk. z pewnością podniosą czwartoligowy poziom sportowy. Dodatkowo powiększenie czwartego frontu do 18 zespołów zwiększa koszty rozgrywek. Konieczne są dodatkowe środki i większa liczba zawodników, aby z powodzeniem podjąć rywalizację o czołowe lokaty.

Klub czeka więc organizacyjne i finansowe wyzwanie.

– Trzeba sobie jasno powiedzieć, z czego w pełni zdajemy sobie sprawę, że przy obecnym budżecie Klubu osiągnęliśmy maksimum naszych możliwości sportowych i organizacyjnych. Awans do Centralnej Ligi Juniorów Starszych, awans juniorów młodszych do najwyższej ligi świętokrzyskiej, zajęcie czwartego miejsca w IV lidze seniorów i półfinał okręgowego Pucharu Polski – to wielkie osiągnięcia tego sezonu. Nasza działalność w głównej mierze oparta jest na wsparciu finansowym Urzędu Miasta i Gminy w Końskich, ale są przecież inne stowarzyszenia dotowane przez magistrat. Dlatego zwracamy się z ogromną prośbą do wszelkich firm, instytucji i osób prywatnych o wsparcie finansowe naszej działalności. Bez większego budżetu nie jesteśmy już w stanie zrobić nic więcej.

Co w zamian?

– W przyszłym sezonie będziemy wspólnie z Koroną Kielce reprezentować nasze województwo w ogólnopolskich rozgrywkach juniorskich, a drużyna seniorów jest w czołówce zespołów ŚZPN na 120 zarejestrowanych w związku klubów. Promując nasze miasto i województwo poprzez rozgrywki sportowe, zachęcamy różne podmioty do włączenia się do grona sponsorów naszego klubu w zamian za reklamę na stadionie, mediach lub strojach sportowych. Bez dodatkowego wsparcia finansowego lub rzeczowego utrzymanie obecnego poziomu sportowego będzie niemożliwe. Ponawiam więc prośbę o wsparcie finansowe. Na zakończenie chciałbym dodać, że cały Zarząd Klubu pracuje społecznie a pozyskiwane środki finansowe przeznaczane są na cele sportowe i zgodne ze Statutem Klubu.

Dziękuję za rozmowę.

Dariusz Kosma

Dodaj komentarz