Geologiczny sukces

Oświata

Maria Balińska z Publicznego Gimnazjum im. F. Staffa w Rudzie Malenieckiej okazała się najlepsza w Ogólnopolskim Konkursie Geologiczno-Środowiskowym „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro” organizowanego przez Muzeum Geologiczne PIG-PIB. Finał odbył się tuż przed zakończeniem roku szkolnego w Warszawie.

O sukcesie w tym konkursie mogą mówić dwie gimnazjalistki. Maria Balińska i Justyna Bubel wzięły udział w półfinałach konkursu, który odbył się w Kielcach. Obie poradziły sobie świetnie. Justyna była trzecia, a Maria zajęła pierwsze miejsce, co dało jej prawo do reprezentowania regionu złożonego z województw świętokrzyskiego i łódzkiego. – W konkursie trzeba było wykazać się wiedzą np. z wydarzeń z historii Ziemi, czy umieć rozpoznawać skały i minerały – opowiada Justyna.

Jak w teleturnieju

Podczas ogólnopolskiego finału w Muzeum Geologii dla najlepszych uczniów przygotowano specjalny zestaw pytań, które zadawał prof. Włodzimierz Mizerski, znany geolog. – Konkurs polegał na zasadzie zadawania pytań jak w teleturnieju „Jeden z dziesięciu”, ale prowadzący nie podawał od razu odpowiedzi, także do końca nikt nie był pewny,  czy odpowiedział dobrze. Byłam trochę zaskoczona, kiedy okazało się, że byłam najlepsza – opowiada Maria, która jest nie tylko bardzo dobrą uczennicą i miniony rok szkolny, podobnie jak Justyna, zakończyła ze świadectwem z wyróżnieniem, ale również ma wiele innych talentów np. śpiewa podczas wszystkich szkolnych uroczystości.

Efekt pracy

Sukces obu gimnazjalistek to efekt pracy Wioletty Flejterskiej, nauczycielki, która przygotowywała je do konkursu przede wszystkim podczas zajęć dodatkowych. – Obie są bardzo pracowite, czego efekty możemy właśnie podziwiać. Dobrze wiedzą, że systematyczną pracą można osiągać sukcesy regionalne i ogólnopolskie – chwali swoje wychowanki pani Wioletta.

Dodaj komentarz