Lepili i jedli na czas pierogi z jagodami

flash Smyków

Grzegorz Młodawski, radny i sołtys Królewca okazał się bohaterem rodzinnego festynu Jagódka 2016. Wraz ze swoją ekipą zajął pierwsze miejsce w lepieniu pierogów, a kilkadziesiąt minut później okazał się najlepszy w…jedzeniu jagodowych pierogów na czas! W Smykowie było świetnie.

Po raz pierwszy festyn będący świętem gminy odbył się na placu tuż przy smykowskim Urzędzie Gminy i jak żartowano nowa lokalizacja została ochrzczona deszczem, który padał na początku imprezy. Później już niebo okazało się łaskawe i sprzyjało dobrej zabawie. A powodów do tej nie brakowało, o co zadbał wójt Józef Śliz ze swoim zastępcą Radosławem Orzelskim i niezawodną ekipą z Urzędu Gminy. Jak co roku było pysznie. Konkurs na najsmaczniejszą potrawę lokalną okazał się sprawdzoną marką smykowskich festynów. Komisja konkursowa złożona głównie z samorządowców i urzędników pod przewodnictwem posłanki Marzeny Okły – Drewnowicz miała trudny orzech do zgryzienia, bo serwowano m.in. prazoki, pierogi z mięsem i grzybami, przyrządzone na różne sposoby boczniaki czy naleśnikowe sakiewki. Tak jak w poprzednich latach organizatorzy nie przyznali miejsc, a wszyscy otrzymali jednakowe nagrody – blendery. Być może warto zastanowić się, czy w przyszłym roku nie wprowadzić elementu rywalizacji pomiędzy sołectwami i zdecydować się jednak na przyznanie potrawom kolejnych miejsc. Na pewno wpłynęłoby na jeszcze ciekawszy przebieg konkursu.

 Kto pierwszy, ten lepszy

W kolejnych tego dniach konkursach nie zabrakło już zwycięzców. Wiele emocji przyniosła rywalizacja radnych ze swoimi drużynami. Ich zadaniem było ulepienie jak największej liczby pierogów z jagodami, ale liczyło się nie tylko ich wykonanie, ale również jego jakość. Wszyscy musieli się zmieścić w limicie czasowym 20 minut. Po podliczeniu okazało się, że najwięcej, bo aż 97 pierogów ulepiła drużyna radnego Grzegorza Młodawskiego z Królewca, którego wspierały Ewa Sosnowska i Lidia Kołodziejczyk. Druga z liczbą 96 pierogów była ekipa radnego Grzegorza Lesiaka z Bożeną Kopeć i Jolantą Banasik, a trzecia z liczbą 95 radnego Andrzeja Palucha, którego zastępowała żona Barbara Paluch z Anną Jachimowską i Moniką Szczepańczyk. Do najlepszych powędrował sprzęt AGD, a do pozostałych drużyn opiekacze do kanapek. Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs jedzenia jagodowych pierogów na czas. W konkursie w większości udział wzięli mieszkańcy gminy, choć nie zabrakło również gości np. Michała Cichockiego, radnego powiatowego czy Lidii Wiśniewskiej, wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Końskich. Zadaniem wszystkich zawodników ubranych w gustowne śliniaczki było jak najszybsze zjedzenie siedmiu pierogów. Najlepszy okazał się smykowski radny Grzegorz Młodawski, którego ekipa wygrała w lepieniu pierogów. Drugi był Sylwester Obratański, a trzeci Wojciech Janik.

Mig porwał publiczność

Wiele działo się również na scenie i obok niej. Dzieciom i ich rodzicom podobały się konkursy i animacje prowadzone przez animatorów np. przeciąganie liny, w którym to dzieci pokonały drużynę radnych z wójtem. Wielkie brawa zabrały przedszkolaki z Miedzierzy, tancerze ze Studia Tańca Kamili Drezno, Królewiaczki oraz uczniowie Zespołu Szkół w Miedzierzy. Na ludową nutę zagrała i zaśpiewała świetna jak zwykle Smykovia. Interesujący pokaz ratownictwa zaprezentowali druhowie z OSP Kozów. Na finał swoje największe przeboje zagrała gwiazda disco polo – grupa Mig. Do zabawy nie trzeba było nikogo specjalnie zachęcać. Pod sceną zgromadziło się mnóstwo fanów, którzy chóralnie odśpiewali m.in. „Wymarzoną”. Członkowie zespołu chętnie rozdawali autografy oraz fotografowali się ze swoim fanami. Jagódkę 2016 zakończyła dyskoteka pod gwiazdami. TYGODNIK był patronem imprezy.

 

Konkurs lepienia pierogów

-laureaci:

1. Grzegorz Młodawski – Ewa Sosnowska, Lidia Kołodziejczyk

2. Grzegorz Lesiak – Bożena Kopeć, Jolanta Banasik

3. Andrzej Paluch (w zastępstwie żona Barbara Paluch) – Anna Jachimowska, Monika Szczepańczyk

– uczestnicy: Anna Basiak – Barbara Stachera, Kazimiera Opala – Sylwia Szmarkieta, Iwona Nowicka, Agnieszka Kastarynda – Zdzisława Kuśmierczyk, Józef Błoński – Grażyna Surma, Halina Zbróg, Jerzy Duda – Elżbieta Duda, Katarzyna Bujak, Dariusz Janus – Renata Janus, Halina Grabowska, Jan Kochel – Jolanta Kuśmierczyk, Grzegorz Kuśmierczyk, Andrzej Kołodziejczyk – Anna Kołodziejczyk, Helena Kołodziejczyk, Stanisław Kozłowski – Małgorzata Kozłowska, Jolanta Kozłowska, Grzegorz Wanat – Ewa Serek, Violetta Zmitrowicz, Barbara Paluch – Anna Jachimowska, Monika Szczepańczyk, Gustaw Przygodzki – Agata Bednarczyk, Anna Śliz, Wojciech Włoszczyński – Aneta Bugajska, Joanna Długosz

Dodaj komentarz