Pielgrzymi już w domach

flash Radoszyce

237 osób pielgrzymowało na Jasną Górę i z powrotem do Radoszyc. W poniedziałkowe późne południe wszyscy szczęśliwie dotarli do domu. Na ulicy Częstochowskiej witało ich mnóstwo mieszkańców okolicznych miejscowości.

166 Radoszycka Piesza Pielgrzymka zakończona. W czasie ośmiu dni pątnicy mieli czas na modlitwę, ale również wspólną zabawę i integrację. – Pielgrzymka jest dla nas lepsza niż jakiekolwiek dalekie wakacje. Droga na Jasną Górę była chyba nieco łatwiejsza niż powrót, bo w ostatnich dniach było upalnie i słońce nie odpuszczało – opowiada Barbara Wydra z Pakuł, która pielgrzymowała z całą rodziną: mężem Sylwestrem, synem Krystianem i czteroletnią córeczką Ewą. W radoszyckim pielgrzymowaniu wzięło udział wiele rodzin z dziećmi oraz grupy znajomych i przyjaciół, dla których ważne były intencje z jakimi szli na Jasną Górę, ale również wracali do radoszyckiego kościoła. Pielgrzymka trwała osiem dni, z czego dwa to modlitwa i nocleg na Jasnej Górze. Nasi pątnicy nocowali głównie z namiotach rozłożonych wokół klasztoru.

Piękna tradycja

Radoszycka Piesza Pielgrzymka to przede wszystkich piękna tradycja związana nie tylko z samą drogą i kolumną samochodów i pięknie przystrojonych traktorów podążających w ślad za pątnikami. To również ceremonia powitania dzień przed wejściem do Radoszyc. W niedzielę bliscy pojechali do pobliskiego Przedborza, by jak co roku poczęstować wszystkich gorącym kuglem. W poniedziałkowe późne popołudnie radosny śpiew pątników rozbrzmiewał już w Radoszycach. Wzdłuż całej ulicy Częstochowskiej wracających pielgrzymów pozdrawiało wielu mieszkańców nie tylko Radoszyc. Dołączyli do nich ks. proboszcz Józef Tępiński, wójt Michał Pękala i Marian Jankowski, przewodniczący Rady Gminy.  Tradycyjnie już krzyż przed kolumną pątników krzyż do ucałowania podawał witającym mieszkańcom Ryszard Zajączkowski.

Brawa w kościele

Ostatnim momentem była krótka modlitwa w kościele. Tu pielgrzymkę podsumował jej kierownik ks. Przemysław Ilnicki, który zwrócił uwagę na spokojny przebieg wędrówki i zdyscyplinowanie grupy, wśród której znalazło się aż 30 osób pielgrzymujących pierwszy raz. Kapłan podziękował za zaangażowanie porządkowym: Krzysztofowi Barcickiemu, Łukaszowi Myszkowskiemu, Karolowi Relidzyńskiemu, Marcinowi Kowalczykowi, Karolowi Maciążkowi, Sławomirowi Relidzyńskiemu, Adrianowi Janiszewskiemu, Rafałowi Myszkowskiemu, Włodzimierzowi Pietrusiewiczowi; grupie muzycznej w składzie: Kamila Kowalska, Marcin Sinkiewicz, Monika Mączyńska, Alicja Śliz, Julia Palmowska, Iza Relidzyńska, Bożena Zielińska oraz służbie medycznej: Joannie Smulczyńskiej, Zdzisławie Relidzyńskiej, Barbarze Sierszyńskiej. Brawami na stojąco pątnicy dziękowali klerykowi ks. Cezaremu Janiszewskiemu. Zarówno ks. Cezary jak i ks. Przemysław otrzymali od pielgrzymów bukiety róż.

Dodaj komentarz