Hubal nareszcie patronem szkoły w powiecie koneckim!

0
0

Szkoła Podstawowa wchodząca w skład Zespołu Placówek Oświatowych w Pomykowie ma 100 lat. W minioną sobotę odbyły się uroczystości związane z jubileuszem i nadaniem sztandaru i imienia majora Henryka Dobrzańskiego – Hubala. Działo się bardzo wiele!

Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele sąsiadującym ze szkołą, podczas której ks. dziekan Andrzej Zapart poświęcił sztandar nadany szkole przedstawiający majora Hubala na koniu. Artystyczną niespodzianką dla uczestników nabożeństwa okazał się występ wiolonczelistek. Wśród nich były absolwentki, nauczycielki i mamy: Izabela Pargieła, Magdalena Rak, Ewa Kucypera oraz dyrektor pomykowskiej szkoły Ewa Szczepanik i gościnnie Halina Obratańska, żona burmistrza Końskich. Panie zaprezentowały wiązankę patriotycznych utworów na wiolonczelę i fortepian.

Tablica, uchwała i podkowy

Dalsza część uroczystości odbywała się już w szkolnych murach. Tuż przy głównym korytarzu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą patronowi szkoły mjr. Henrykowi Dobrzańskiemu – Hubalowi. Wstęgę odsłaniali na niej rodzice i m.in. gość honorowy spotkania Henryk Sobierajski, wnuk majora Hubala, dyrektor kanałów informacyjnych Polsat News i Polsat News 2. Później goście zostali zaproszeni do sali gimnastycznej. Tu fundatorzy uroczyście wbili gwoździe w nowy sztandar, który wcześniej dorośli: Piotr Sosnowski, Halina Dulewicz, Maria Gilewska przekazali dzieciom Bartoszowi Kulecie, Amelii Wolak, Amelii Jankowskiej. Sponsorom sztandaru dyrektor Ewa Szczepanik w dowód wdzięczności wręczała pamiątkowe statuetki z końską podkową. Ważną chwilą było również odczytanie przez Zbigniewa Kowalczyka, przewodniczącego Rady Miejskiej w Końskich uchwały nadającej imię szkole. Na finał części oficjalnej ze specjalnym prezentem – czekiem na 5 tys. zł na potrzeby szkoły przyszli burmistrzowie Krzysztof Obratański, Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński.

100 lat tradycji nauczania

Część artystyczną poprowadzili wspólnie nauczycielka Ewa Stępień oraz absolwenci szkoły: Anna Jasińska, uczennica Liceum Plastycznego w Kielcach oraz Paweł Sosnowski, uczeń II LO w Końskich, przewodniczący koneckiej Młodzieżowej Rady Miejskiej. Prowadzący przedstawili wszystkim stuletnią historię szkoły w pigułce od 1916 roku, kiedy to Szkoła Powszechna w Pomykowie stanowiła jeden oddział i mieściła się w wynajętym budynku w Szabelni  przez przeniesienie jej do budynku Gminy Duraczów, duże trudności z budową, oddanie nowego budynku do użytku w listopadzie 1959 r. i wreszcie współczesności, czyli m.in. otwarcia w czerwcu 2010 r. nowej sali gimnastycznej.

Brawa dla wszystkich

Na specjalne słowa uznania zasługuje część artystyczna, którą przygotowały nauczycielki: Urszula Jasińska, Barbara Batóg, Edyta Stępień, Halina Dulewicz, Aneta Golak pod kierunkiem dyrektor Ewy Szczepanik. Panie potrafiły wyważyć wartości i treści patriotyczne w taki sposób, by kojarzyły się uczniom zarówno z radością jak i szacunkiem do przeszłych wydarzeń. Owacjami na stojąco nagrodzono uczniów klasy III, którzy wdzięcznie odtańczyli poloneza. Wielkie brawa czekały również przedszkolaków, którzy na instrumentach wygrali motyw z filmu „Hubal”. Bardzo podobała się międzypokoleniowa interpretacja piosenki „Co się stało z naszą klasą”. Zaśpiewali ją absolwenci z różnych lat: Janusz Woldański, Maciej Łukasik, Alicja Woldańska, Dorota Kowalczyk, Szymon Malasiński, Elżbieta Basiak, Lena Szczepanik, Elżbieta Solarz. Nie zabrakło również wojskowych piosenek, a nawet występu zespołu tanecznego towarzyszącego wokalistkom Lenie Szczepanik i Jagodzie Szczegielniak.  Świętowanie w Pomykowie trwało również w sobotnie popołudnie, kiedy to na placu szkolnym odbył się piknik rodzinny.

Dodaj komentarz