Remont i termomodernizacja w pełni

flash Końskie

W budynku Państwowej Straży Pożarnej w Końskich eksploatowanym ponad 20 lat mieści się komenda powiatowa Państwowej Straży Pożarnej i Jednostka Ratowniczo Gaśnicza. Budowę obiektu rozpoczęto w 1990 r. po rozebraniu do fundamentów starej strażnicy, która ponad wiek temu wzniesiono społecznym sumptem. Budynek na potrzeby ówczesnej Ochotniczej Straży Ogniowej w Końskich lepiony był z kamieni, gliny, wapna, słomy i różnych innych materiałów budowlanych na jakie stać było druhów strażaków.

Nowe miejsce

Obecny obiekt wypełnił miejsce po starej strażnicy. Nie mógł być większy niż poprzednik. Toteż nie całkowicie sprawia zakładane nadzieje. Jakby tego nie ujmować, podwórko jest za ciasne, a funkcjonuje jedynie dlatego, że strażacy nie blokują miejsca niepotrzebnymi sprzętami. Wszystko ma swoje miejsce, samochody natomiast swoją kolejność wyjeżdżania. Strażacy z PSP dzielą teren z OSP Końskie. Przez minione lata, gdy na dobre w obiekcie zadomowiła się Państwowa Straż Pożarna, budynek spełniał niemal wszystkie zakładane potrzeby.

Do poprawki

Po 20 latach eksploatacji wychodzą na jaw mankamenty. Dach jest dziurawy i woda cieknie do pomieszczeń, gdzie są sprzęty, na których funkcjonariusze trenują ćwiczenia siłowe. Fatalnie działa centralne ogrzewanie i instalacja z ciepłą wodą. Przez dziury pod oknami wieje wiatr. No i ściany w wielu miejscach przemarzają. Starszy brygadier Grzegorz Młynarczyk, komendant powiatowy PSP w Końskich mówi nam, że od kilku dni ekipy remontowe kontynuują zaplanowane prace. Układają nowe pokrycie dachowe, wymieniają grzejniki i instalację centralnego ogrzewania oraz instalację wody ciepłej. Ponadto wymieniane są okna i drzwi. Elewacja pokrywana jest płytami termoizolacyjnymi, które zapobiegną stratom ciepła, jakie powstają w wyniku przenikania, uciekania z budynku na zewnątrz. Koszt remontu budynku KP PSP w Końskich opiewa na ponad 800 tysięcy złotych.  Za kilka lat w Końskich pewnie zostanie wybudowana nowa strażnica z częścią dla Komendy Powiatowej PSP, Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z dużym placem do ćwiczeń, manewrów i szkolenia strażaków.

Dodaj komentarz