Nowy blask barokowego ołtarza

Radoszyce

Na początku grudnia zakończyły się prace przy odrestaurowaniu zabytkowego ołtarza trwające od czerwca tego roku. – Przez ten czas nasz ołtarz był zasłonięty specjalną płachtą, pod którą były prowadzone prace. Podzielono je na etapy od oczyszczenia, przez konserwację, aż po nadanie mu nowego blasku przez naniesienie złoceń – opowiada ks. proboszcz Józef Tępiński, dziekan dekanatu radoszyckiego. O samej historii radoszyckiego ołtarza wiadomo niewiele. Pewne jest to, że pochodzi z końca XVII wieku i składa się na niego 10 drewnianych figur. Jego twórca jest nieznany. W centralnym miejscu znajduje się krzyż z ukrzyżowanym Jezusem Chrystusem. Obok niego stoją figury patronów kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Na samej górze ołtarza umieszczono figurę Najświętszej Marii Panny, a tuż obok niej aniołów.

 Błękitne kolumny

Po zakończeniu prac radoszycki ołtarz dosłownie lśni nowym blaskiem. Złocenia dodały niezwykłego wymiaru szczególnie figurom spośród, których najbardziej wyróżniają się bogato zdobione szaty apostołów czy anielskie skrzydła. Wielkie wrażenie może robić również umieszczona na górze ołtarza figura Najświętszej Marii Panny, która do tej pory nie przyciągała aż tak uwagi wiernych. Ciekawostką, ale i nowością jest kolor kolumn. Dotąd ich matowy wygląd nie robił szczególnego wrażenia, teraz cieszą wzrok wyjątkowym odcieniem błękitu, dopełniając niejako historię, jaką budują sobą figury.

Pierwszy taki remont

Jak dotąd radoszycki ołtarz główny nie przechodził gruntownego remontu. – Boczne ołtarze były odnawiane około 20 lat temu, na główny nie mieliśmy jednak wystarczających środków. Kiedy pod koniec ubiegłego roku okazało się, że pojawia się szansa na pozyskanie środków z Urzędu Marszałkowskiego i od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków postanowiliśmy wykorzystać tę szansę. Bardzo ważna okazała się pomoc od wójta Michała Pękali, który z budżetu gminy wsparł remont oraz oczywiście ofiary składane przez parafian – opowiada ks. Tępiński. Całość inwestycji kosztowała 150 tys. zł. Co ciekawe podczas przygotowania do prac okazało się, że na listę zabytków wpisany jest sam ołtarz główny, ale tworzące go figury już nie. Szybko zostało to nadrobione. Jak przyznaje ks. Tępiński od momentu odsłonięcia wyremontowanego ołtarza dociera do niego mnóstwo wręcz entuzjastycznych głosów chwalących efekty pracy. O tym, jak zmienił się radoszycki ołtarz będzie można się przekonać już podczas Bożego Narodzenia. To będą pierwsze takie święta w Radoszycach od końca XVII wieku, kiedy to ufundowano i odsłonięto nowy ołtarz.

Dodaj komentarz