Koniec „Asów”

Okolice

Najwięcej autobusów do tego celu angażuje gmina Gowarczów, bo codziennie na trasach można spotkać 13  aut. W gminie Końskie 12 autobusów obsługuje wszystkie trasy zaplanowane przez szkoły by dostarczyć dzieci do trzech szkół podstawowych i dwóch Gimnazjów. W gminie Stąporków wystarcza 7 autobusów, w Radoszycach 3, w Rudzie Malenieckiej trasy obsługuje 2 busy, w Fałkowie dwa własne autobusy i bus, który dowozi dzieci mniej sprawne ruchowo. Natomiast w Smykowie  jeden autobus.

Częste sprawdzanie

Głównie policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Końskich systematycznie  kontrolują autobusy, jak też busy, gimbusy i wszelkiego rodzaju inne masowej komunikacji, które w poszczególnych gminach dowożą uczniów do szkół.Starszy aspirant Marcin Wąsik  z Wydziału Ruchu Drogowego koneckiej policji mówi nam, że kontrole nie są prowadzone od dziś, a od wielu lat. Co najmniej dwa razy w miesiącu zajmują się tym funkcjonariusze „drogówki”, ale też w codziennych zadaniach  jakie otrzymują również mają odnotowane, że mogą kontrolować wszystkie busy, które przewożą uczniów do lub ze szkół.  Sprawdzamy stan trzeźwości kierowców, co uważamy za najważniejszy element sprawności człowieka, który prowadzi  auto. Mogło by być najsprawniejsze, a kierowca byłby po wpływem alkoholu i  taki pojazd wypada z trasy, rynku. Muszę przyznać, że od bardzo długiego czasu  nie zdarzyło się nam zatrzymać nietrzeźwego kierowcy. Ludzie odpowiedzialnie traktują swoje stanowiska pracy za kółkiem kierownicy, biorą odpowiedzialność za młodych ludzi. Dalej sprawdzamy, czy kierowcy posiadają stosowne świadectwa, uprawnienia do tego rodzaju przewozów. Kontrolujemy stan techniczny pojazdów, wyposażenie jakie autobus mieć musi, jak choćby apteczkę, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy.

Koniec  „Asów”

Przewozy zbiorowe uczniów są w każdej koneckiej gminie. Uczniowie są dowożeni do szkół podstawowych i gimnazjalnych. Transport uczniów do szkół, odbywa się – ujmując umownie – gimbusami. Chociaż tych pomarańczowych autobusów o nazwie „AS” jest już niewiele. Konecki gimbus „AS” dowozi jedynie dzieci na pływalnię. Pozostałe przewozy realizują autobusy firm, które w poszczególnych gminach wygrały przetargi na dowóz dzieci.

Dodaj komentarz