Piękna smykowska tradycja z ukłonem dla seniorów

Smyków

– W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz naszych świątecznych spotkań. Już od dziewięciu lat zapraszamy tuż przed Wigilią mieszkańców gminy Smyków, którzy w Boże Narodzenie nie powinni być sami. Z biegiem lat spotkanie rozrosło się i początkowo zapraszaliśmy osoby starsze i samotne oraz naszych podopiecznych teraz w wydarzeniu biorą udział zarówno oni jak i członkowie Związku i Emerytów, Rencistów i Inwalidów – opowiada Renata Marzec, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Smykowie. W przedświąteczną środę w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Królewcu spotkało się blisko 150 osób. Wszyscy zostali zaproszeni za odświętnie przystrojone stoły. – To nasza smykowska tradycja, że pamiętamy o Wigilii dla osób starszych, ale i samotnych, bo takich u nas nie brakuje. Wiemy, że mają swoje dzieci i rodziny, ale z różnych względów nie mogą z nim spędzić świąt. Jesteśmy po to,  by umilić im ten czas i powiedzieć, że o nich pamiętamy – zaznacza wójt Józef Śliz.

 Barwne jasełka

Jak co roku smykowskie spotkanie wyróżniał bogaty program artystyczny. Świetne przedstawienie jasełkowe przedstawiły dzieciaki ze Szkoły Podstawowej w Królewcu przygotowane pod okiem nauczycielek Doroty Kołodziejczyk i Agnieszki Nowackiej oraz katechety ks. Adama Ślusarczyka. Co ważne wszyscy obejrzeli świetnie dopracowane widowisko o historii z Betlejem wypełnione radosnym śpiewem i tańcem. Na wielkie brawa zasłużyli: Zofia Dudek, Amelia Bąk, Julia Brzykcy, Klaudia Łosiak, Julia Wróbel, Julia Spera, Kamila Smuga, Dominika Stępniewska, Kinga Piec, Kinga Owczarek, Igor Zroślak, Joanna Lachowska, Patrycja Zbróg, Aleksandra Stachura, Anna Pawelec, Amelia Owczarek, Wiktor Piekarski, Szymon Bornicki, Radosław Nowacki, Weronika Zbróg, Wiktor Dulewicz, Bartłomiej Dulewicz, Igor Janus, Wiktor Kosma, Patryk Stycharczyk, Antoni Jaremcio.

Prezenty dla wszystkich

Nie zabrakło również reprezentacji z Zespołu Szkół w Miedzierzy, która zaśpiewała, a nawet zatańczyła świąteczne przeboje. Oliwia Szymczyk, Jakub Blaszczyński, Anna Żądło, Martyna Wojas, Julia Janiszewska, Paulina Sosnowska, Natalia Kubała również otrzymali ogromne brawa. Co ciekawe wszyscy byli laureatami IV Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. W bloku artystycznym nie zabrakło również wspólnego kolędowania. Do śpiewania zachęcali członkowie uznanych i wielokrotnie nagradzanych zespołów inspirowanych muzyką ludową: Smykovia oraz Królewiaczki. Zgodnie z tradycją na stołach pojawiły się wiglijne danie. Serwowano m.in. ryby w wielu postaciach, zupę grzybową, pierogi. Każdy z uczestników otrzymał prezent, a w nim środki do utrzymania czystości w domu. Po raz kolejny przygotowanie paczek okazało się możliwe dzięki wsparciu zaprzyjaźnionej firmy z terenu gminy Smyków.

Dodaj komentarz