Ośrodek zdrowia droższy o prawie pół miliona

flash Gowarczów

Wszystko wskazuje na to, że już nic nie stanie na przeszkodzie rozpoczęcia budowy ośrodka zdrowia w Gowarczowie, mimo że będzie on kosztował o prawie pół miliona więcej niż pierwotnie zakładano i gmina zapłaci za niego niemal 2 mln 400 tys. zł.

W przyszłym tygodniu ma zostać podpisana umowa na budowę ośrodka zdrowia. To finał sprawy, w której w gminie Gowarczów mówi się głośno od dawna. Wiadomo już, że całość inwestycji ma zostać sfinansowana z pieniędzy z kasy gminy bez żadnych dotacji np.z funduszy Unii Europejskiej.  O tym, kto będzie budować ośrodek zdecydowano w drugim przetargu, pierwszy został unieważniony mimo że budować chciało go aż 13 firm. W budżecie przeznaczono na budowę 2 mln zł, a najtańsza oferta opiewała na 2 mln 388 tys. zł. Drugi przetarg nie zakończył się z niższą kwotą.

 Nie wszyscy za

– Konieczne było zwołanie Rady Gminy i przekazanie na ten cel większych środków. Spotkało się to ze sprzeciwem części radnych. Ostatecznie jednak wszystko poszło zgodnie z moim zamierzeniem i ruszamy z budową – mówi wójt Stanisław Pacocha. Radni dołożyli do budowy aż 450 tys. zł, co w zestawieniu z kwotą niemal 2 mln 400 zł może robić wrażenie. Za zwiększeniem kwoty na budowę głosowało 9 radnych, 2 było przeciw, a czworo wstrzymało się od głosu. – Zarzucano mi, że nie mamy na to pieniędzy, bo ośrodek powinien był budowany z dofinansowaniem. Próbowałem wyjaśnić radnym, że nie mieliśmy takiej możliwości, bo pieniądze były na rozbudowę, a nie na budowę od podstaw – wyjaśnia włodarz. Zwracano również uwagę na to, że można było rozbudować istniejący budynek, a nie budować nowy.

 Maj przyszłego roku

Podpisanie umowy już w najbliższy wtorek 21 marca. Wykonawcy mają wejść na plac budowy jeszcze pod koniec miesiąca. Budynek ośrodka ma być parterowy. Na 673 m2 znajdzie się m.in. siedem gabinetów, przestronna poczekalnia, recepcja oraz miejsce, do którego wprowadzi się apteka. Koncepcja zakłada budowę ośrodka w kształcie litery H. Przed budynkiem znajdzie się również miejsce na parking, na którym jednocześnie będzie mogło zaparkować około 40 samochodów. Ośrodek zdrowia zostanie wybudowany na placu sąsiadującym ze szkołą podstawową. W porównaniu do pierwszych prognoz, które zakładały przyjęcie pierwszych pacjentów już jesienią tego roku obecna opcja zakłada otwarcie ośrodka w maju przyszłego roku.

Wojciech Purtak

Dodaj komentarz