Brawa na sesji. Umowa podpisana

flash Radoszyce

– Czekaliśmy na ten moment pięć lat. Wreszcie ruszamy z budową i oczekujemy na pozytywną wiadomość dotyczącą unijnego dofinansowania – mówi wójt Michał Pękala. W minioną środę uroczyście podpisano umowę na budowę przedszkola w Radoszycach.

Historia radoszyckiego przedszkola jest długa. Budynek przy ul. Żeromskiego oddano do użytku w latach 80-tych. Po prawie 30 latach użytkowania konieczne stał się remont budynku związany z jego rozbudową oraz zmiana konstrukcji dachu. Mimo istniejącej dokumentacji technicznej ówczesne władze nie zdecydowały się na kontynuowanie planów poprzedników i w 2014 roku budynek został rozebrany. Rozbiórka kosztowała 170 tys. zł. Równocześnie z rozbiórką pojawiły się głosy o budowie nowego przedszkola, a nawet ankieta wskazująca miejsce budowy. W 2015 roku powstał projekt techniczny pod budowę nowego przedszkola, a w rok później złożono wniosek o unijne dofinansowanie do budowy. Obecnie został on zakwalifikowany do oceny merytorycznej.

 Po raz pierwszy

– Liczymy, że dostaniemy dofinansowanie, ale nie możemy od niego uzależniać rozpoczęcia budowy, bo na przedszkole czeka bardzo wielu mieszkańców naszej gminy. Na przetarg wpłynęło 13 ofert. Postanowiliśmy po raz pierwszy uroczyście podpisać umowę, bo to historyczna chwila dla gminy -wyjaśnia wójt Michał Pękala. Podczas środowej sesji wójt w towarzystwie skarbik Jolanty Fidos oraz Andrzeja Kęckiego, szefa firmy Hewanag, która będzie realizować budowę podpisali umowę. Jak zapewniał Andrzej Kęcki jego firma gwarantuje solidne wykonanie prac, co może potwierdzać blisko 30-letnia działalność na rynku budowlanym. Moment przekazania umowy nagrodzono brawami.

 Otwarcie dla przedszkolaków

Prace na placu przy ul. Sportowej tuż obok gminnej biblioteki rozpoczną się już w najbliższym czasie. Podzielono je na dwa etapy. Nowe przedszkole będzie parterowym budynkiem, w którym znajdzie się siedem lat. Swoje miejsce będzie tu miało 175 przedszkolaków z gminy Radoszyce. Powierzchnia użytkowa ma wynieść dokładnie 1231,5 m2.  Budynek ma być oddany przedszkolakom już we wrześniu 2018 roku. Całość inwestycji kosztować będzie niemal 3,5 mln zł.

Wojciech Purtak

 

Dodaj komentarz