O pasji w pracy i blogu na maturach

Oświata

Miniony czwartek był pierwszym dniem maturalnych zmagań. Podczas egzaminu z języka polskiego uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych musieli zmierzyć się m.in. z rozprawką na temat „Praca – pasja czy obowiązek” odwołując się do fragmentu „Ziemi, planety ludzi” Antoine`a de Saint-Exupery`ego lub do wyboru dokonać analizy wiersza Kazimierza Wierzyńskiego. W piątek wszyscy zmagali się z zadaniami z matematyki, które miały zarówno formę zamkniętą czyli z odpowiedziami do wyboru, jak i otwartą, czyli wymagającą rozwiązania.  W poniedziałek podczas matury z języka angielskiego musieli napisać m.in. e-mail oraz wpis na bloga. Wtorek był dniem dla matury z matematyki na poziomie rozszerzonym, który nie jest obowiązkowy dla wszystkich.

Wyniki w czerwcu

W kolejnych dniach trwać będą zarówno pisemne egzaminy z wybranych przedmiotów. Abiturienci przystępować będą również do części ustnej. Przed komisjami swoją wiedzę sprawdzą do 26 maja. Wyniki egzaminów będą znane 30 czerwca. Wtedy też do szkół trafią świadectwa maturalne. Przypomnijmy, że wyniki z matury mają wpływ, jeśli chodzi o rekrutacje na uczelnie wyższe.

Ilona Rurarz

Nie miałam problemów z napisaniem matury z języka polskiego. Spodziewałam się, że będzie rozprawka. To dość częsta forma, która po prostu może być. Myślę, że dobrze poradziłam sobie z tematem „Praca – pasja czy obowiązek”. Pisałam na podstawie m.in. „Lalki”, „Ludzi bezdomnych” no i oczywiście „Ziemi, planety ludzi”.

Grzegorz Jura

O egzaminie z matematyki można spokojnie powiedzieć, że nie był on ani łatwy, ani trudny. Obstawiałem, że na maturze mogą się pojawić zadania związane z nierównością kwadratową i obliczeniem sinusów i cosinusów i tak właśnie było. Mam nadzieję, że dobrze mi poszło, bo wybieram się na studia logistyczne i chciałbym mieć dobry wynik.

Maciej Zawada

Myślę, że wiedza zdobyta na lekcjach w zupełności wystarczała, żeby napisać maturę. Nie przygotowywałem się do niej jakoś specjalnie, choć powtórkę z matematyki rozpocząłem już od półrocza. Język polski zacząłem powtarzać od mniej więcej dwóch tygodni przed maturą. Nie stresowałem się bardzo, ale zawsze dobrze na stres działa rozmowa z kolegami.

Grzegorz Teper

Jestem humanistą więc to jasne, że bardziej jestem zadowolony z języka polskiego niż matematyki. Jeśli chodzi o język angielski to liczę na mocne 70/80 procent, bo to język praktyczny, którym wiele osób mówi. Myślę, że to pomoże mi, żeby mieć dobry wynik i dostać na studia. Myślę o wyborze psychologii dziecięcej lub psychologii.

 

Dodaj komentarz