Służby mundurowe zdradzały tajniki swojego fachu

Paragraf

IPA, International Police Association –  Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji  jest największym stowarzyszeniem na świecie. W ich strukturach działa Świętokrzyska Grupa Wojewódzka. I to właśnie z ich inicjatywy, wspartej przez burmistrza Krzysztofa Obratańskiego na placu koło fontanny  obok Urzędu Miasta i Gminy odbywał się piknik pod hasłem „Z nami bezpiecznie i ekologicznie”.

Nauczyciele w mundurach

Na plac przybyły dwa wojskowe samochody prowadzone przez starszych szeregowych- Wojciecha Szczepańskiego i Piotra Bębenka. Nie zabrakło też strażników miejskich z komendantem Aldoną Musiał. Zjawił się wóz gaśnicy JRG PSP z zastępem strażaków dowodzonych przez asp. sztab. Rafała Kwapisz, a z Komendy Miejskiej PSP z Kielc, przyjechała Katarzyna Klepacz, ratownik medyczny, która prowadziła z dziećmi konkursy.

Lekcje na żywo

Podinspektor Anna Zielińska-Bródek z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Kielcach przywiozła ” Ogródek bezpieczeństwa ruchu drogowego”, gdzie dzieci mogły rowerem lub pieszo przemieszczać się, zwracać uwagę na światła, znaki, pionowe i poziome. Motocyklami przyjechali dwaj policjanci z „drogówki”. Ogródek cieszył się wzięciem u dzieci, zresztą jak każde kolejne stanowisko, gdzie mundurowi prezentowali swoje „specjały”.

Moja komenda

Sierżant Piotr Przygodzki, oficer prasowy koneckich policjantów propagował wśród dzieci i ich opiekunów internetowy program „Moja komenda”. Wyjaśniał co można napisać, jak ten internetowy program w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa obsłużyć. Wielce pomocne uwagi mieli dzielnicowi jak starszy sierżant Sylwia Sobczyńska, st. sierż. Karol Przygodzki, mł. asp. Tomasz Kuć, czy też asp. Łukasz Morka z „drogówki. Asp. sztab. Krzysztof Barcicki, technik kryminalistyki KPP Końskie bardzo wiele razy zdejmował odciski palców z dziecięcych rak. Opowiadał o ściganiu przestępców. Swoim podkomendnym pomagał inspektor Waldemar Cisowski komendant powiatowy.

Żołnierze i strażacy

Żołnierze z Centrum Przygotowań Dla Misji Zagranicznych z Kielc otworzyli samochody hummery, dzięki czemu dzieciaki same zwiedzały każdy ich zakątek. Wchodziły do kabiny, do skrzyni ładunkowej. Potem żołnierze rozdawali dzieciom flagi państwowe.Żandarmeria Wojskowa, którą reprezentował st. kpr. Piotr Łebek rozłożyła stanowisko podobne do policyjnego. Pokazał probierz trzeźwości, radar do mierzenia prędkości i inne akcesoria. Obok funkcjonariusze Straży Miejskiej opowiadali o ekologii, o zniszczeniach przyrody jakie dopuszczają się ludzie. Strażacy z JRG Końskie odpowiedzieli na wszystkie pytania jakie zadały im dzieci. Zwiedziły kabinę wozu bojowego, policzyły ile mają węży innych sprzętów do gaszenia pożarów i  ratowania ludzi. Dzieci odwiedziły gabinet burmistrza, gdzie zostały obdarowane słodyczami, a na zakończenie pozowały do wspólnej fotografii.

Dodaj komentarz