O plusach termomodernizacji

ekoserwis

O plusach termomodernizacji

Większa oszczędność, mniejsze rachunki i ochrona atmosfery

Termomodernizacja to tylko pozornie zwykłe ocieplanie budynku. Niesie za sobą mnóstwo plusów. Poza oszczędnościami liczy się również ochrona atmosfery. Dzięki temu znacznie ogranicza się trafiające do niej zanieczyszczenie.

 

Ocieplanie domów czy budynków użyteczności publiczności m.in. szkół czy urzędów jest zwykle wymuszone koniecznością zmian wynikających głównie z kosztów jego utrzymania. Chodzi przede wszystkim o wysokie rachunki związane z jego ociepleniem. W starszych domach mamy do czynienia ze ścianami, które nie posiadają odpowiedniej izolacji termicznej, a ciepło ucieka również przez nieszczelne i stare okna. Okazuje się, że niezwykle istotna pozostaje również kwestia pieca. Warto pomyśleć o termomodernizacji, jeśli nasz dom ogrzewamy starym i wyeksploatowanym piecem, który dodatkowo zanieczyszcza środowisko. Co ważne w ociepleniu domu bardzo ważna jest wentylacja. Warto pamiętać, że jeśli ona zawodzi, to wraz z powietrzem, które jest zużyte z domu ucieka również dużo ciepła.

Lepsze powietrze

Dobrym przykładem termomodernizacji, która wprowadziła dużo niemal rewolucyjnych zmian jest ta przeprowadzona zaledwie kilka miesięcy temu w Końskich. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przeprowadzono modelową termomodernizację. Ocieplono wszystkie zewnętrze ściany budynku, wymieniono okna i drzwi. To jednak nie wszystko zamontowano pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, których na dachu jest aż 174. Cel jest prostu chodzi o oszczędność energii. – Przez kilka pierwszych miesięcy pracy w szkole po zakończeniu prac termomodernizacyjnych wszyscy dosłownie odczuliśmy zmiany. Nie mówię tu tylko o pięknie prezentującym się budynku, ale również o powietrzu, jakim wszyscy oddychamy – mówi Beata Jakubowska, dyrektor ZSP nr 1. – W każdej z sal nauczyciel może regulować wysokość temperatury uzależniając ją od ilości osób w klasie. To zupełnie inny komfort pracy, jaki osiągamy dzięki nowej wentylacji. Jesteśmy jedną z nielicznych szkół w kraju z takim systemem – zaznacza dyrektor Jakubowska.

Większa oszczędność, mniejsze rachunki

Podczas prac zamontowano również perlatory czyli specjalne urządzenia, które mają wpłynąć na obniżenie zużycia wody. – Biorąc to pod uwagę wliczając jeszcze choćby panele fotowoltaiczne liczymy na znacznie mniejsze rachunki – dodaje. ZSP nr 1 nie jest jedynym budynkiem ocieplonym w ostatnim czasie. Dzięki dużemu projektowi realizowanemu przez Starostwo Powiatowe w Końskich ocieplono również budynki II LO i starostwa. Wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uzyskał wsparcie z funduszy norweskich.

Też domy jednorodzinne

O dofinansowanie na ocieplenie mogą starać się również właściciele domów jednorodzinnych. Wszystko to dzięki programowi Ryś, który realizowany jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na dofinansowanie przedsięwzięć przeznaczono środki w kwocie 100 mln złotych do wydatkowania w latach 2016 – 2020, z możliwością zawierania umów do końca 2017 r. Jak na teraz program jest już zamknięty. Warto jednak śledzić informacje dotyczącego kolejnych możliwości dofinansowania do remontów, które prowadzą do spełnienia przez budynek wyższych standardów energooszczędności.

 

Czy wiesz, że…

Termomodernizacja niesie za sobą szereg dodatkowych działań towarzyszących pracom ocieplania budynku. By chronić atmosferę i nie wypuszczać do niej szkodliwych zanieczyszczeń montowane są specjalne piece, energooszczędne urządzenia, pompy ciepła oraz instalacje fotowoltaiczne. Wszystko to razem daje pożądany efekt nie tylko ochrony środowiska, ale również wymierne skutki w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie budynków użyteczności publicznej czy to domów jednorodzinnych.  

 

WOJCIECH PURTAK