Debata o bezpieczeństwie. O czym dyskutowano?

flash Paragraf

Debaty inspirowane przez konecką policję i starostwo  z udziałem przedstawicieli społeczeństwa odbywają się w zależnie od potrzeby  przeanalizowania różnych problemów. Na ostatniej debacie rozmawiano o mapie bezpieczeństwa, a nade wszystko o bezpieczeństwie na drogach.

Uczestnicy

Na spotkanie  przybyli m.in.: Bogdan Soboń, starosta konecki, Krzysztof Obratański i Krzysztof Jasiński-burmistrzowie, Józef Śliz, wójt Smykowa, Robert Wielkopolan, wójt Słupi, Leopold Garbacz, sekretarz Radoszyc, Wojciech Ślefarski, sekretarz Stąporkowa, urzędnicy gminni i powiatowi, sołtysi, kpt. Robert Pałosz z KP PSP, uczniowie klas mundurowych ZDZ, Sylwia Chłosta z PIW, Anna Wojtasińska z Sanepidu. Ważnymi uczestnikami byli inicjatorzy dyskusji, funkcjonariusze  Komendy Powiatowej Policji  z insp. dr Waldemarem Cisowskim komendantem powiatowym i mł.insp.Dariuszem Dębowskim, zastępcą komendanta. Przybyło  wiele innych osób żywo zainteresowanych problematyką bezpieczeństwa w różnych elementach życia społeczeństwa powiatu koneckiego.

O problemach i „Koziołku”

Spotkanie otworzył Bogdan Soboń, starosta konecki, który mówił o różnych problemach, a głównie bezpieczeństwie publicznym, z jakim stykają się ludzie. O programach poprawiających bezpieczeństwo w powiecie, które realizują policjanci z różnymi organizacjami nie wyłączając urzędów gmin i starostwa. O nagrodzie, jedenastym  z kolei,  „Koziołku” jakie otrzymało starostwo za  bezpieczny powiat konecki. Do tego problemu wrócił Wiesław Basiak naczelnik zarządzania kryzysowego,  który wspomniał, że za pieniądze nagrody Koziołka zostanie kupiony defibrylator, a umieszczony będzie w centrum Końskich by był dostępny dla oczekujących pomocy.

Mapa i moja komenda

Inspektor dr Waldemar Cisowski komendant powiatowy policji w Końskich opowiadał o Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która z powodzeniem funkcjonuje na internetowej stronie koneckiej policji. Objaśnił w jaki sposób można z niej korzystać. Podkreślił, ze mapa przynosi wiele informacji od ludzi zaniepokojonych  pospolitymi przestępcami, którzy – dla przykłady –  po spożyciu alkoholu stają się brutalni, niebezpieczni. Ludzie podpowiadają, w jakim miejscu kierowcy mają za nic ograniczenia szybkości. To istotne elementy procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie i służący aktywizacji społeczności lokalnych.  Kolejnym elementem komunikacji ludzi z policją jest aplikacja „Moja komenda”. Tu po wykonaniu kilku mało skomplikowanych posunięć  można bezpośrednio trafić do swojego dzielnicowego i przekazać swoje spostrzeżenia, kłopoty, bolączki. Natomiast do doraźnych potrzeb należy używać telefonów 112 i 9976.

Dyskusja

Wiesław Basiak wrócił do kwestii bezpiecznej drogi. Na odcinku  W728 od Końskich do Sielpi w terenie zabudowanym obowiązuje 50 km/godz. Z tej racji, że droga „zasłonięta”  jest ekranami dźwiękochłonnymi,  mogłaby wzrosnąć dozwolona prędkość samochodów do 70 km/godzinę. Podobnie jest z chyba najbardziej niebezpiecznym skrzyżowaniem tzw. „Krzyżówek rudzkich” gdzie krzyżują się równorzędne drogi krajowe K42 z K74. Podporządkowana jest K42, ale kierujący autami pakują się pod koła innych jadących K74,  którzy mają pierwszeństwo. Były  wypadki śmiertelne.

Bez lewoskrętu

Problem drogi K74 podniósł Józef Śliz, wójt Smykowa. Mimo pism, monitów błagania od sześciu lat, nie może wyegzekwować od zarządcy tej drogi by zrobiła tzw.lewoskręt. Żeby ludzie swobodnie, bezpiecznie mogli dojechać do urzędu, apteki, ośrodka zdrowia – ubolewał i dodał, czyżby trzeba było czekać na śmierć ludzi ?  Marek Kozerawski, sołtys Rogowa  wspomniał, i to nie pierwszy raz, o złym usytuowaniu przystanku w Rogowie. Z zarządcą drogi wojewódzkiej nie można dojść do wspólnej stanowiska. Mieszkańcy powiatu koneckiego zapewne odczuwają poprawę bezpieczeństwa, ale nigdy takiego momentu nie ma by było idealnie. Jedne problemy znikają, pojawiają się nowe.

Dodaj komentarz