Kuźnice Koneckie: Orszak królewski ponownie na szlaku (mnóstwo zdjęć)

flash Galeria Radoszyce Ruda Maleniecka Smyków

Organizatorzy Kuźnic Koneckich czyli Starostwo Powiatowe w Końskich postanowiło odświeżyć nieco formułę imprezę, która w tym roku odbywa się po raz 18-ty. Zachowano jednak jej historyczny wymiar. Najlepszą okazją było przypomnienie o wizycie na Ziemi Koneckiej króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dokładnie w miejscach, które 230 lat temu odwiedził król. W samo południe w Adamowie, w gminie Smyków, monarchę witali starosta Bogdan Soboń i wójt Józef Śliz. Z radosnym tańcem i śpiewem wystąpiły Królewiaczki. Później przyszedł czas na wizytę w Muzeum Ludowym, gdzie jego założyciel Jan Krawczyk podarował monarsze specjalnie wybitą monetę.

Później orszak przejechał do Radoszyc, gdzie na schodach kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła symboliczne klucze do bram Radoszyc królowi wręczył wójt Michał Pękala. Zgodnie z tradycją odprawiono mszę świętą w języku łacińskim. Po modlitwie w Jacentowie, w pobliżu nowo oddanej do użytku altany, odbył się Piknik Królewski, podczas którego serwowano wiele regionalnych potraw, a dla wszystkich zaśpiewała Rogowianka.

Celem wizyty monarchy był Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, w gminie Ruda Maleniecka, gdzie przed bramą witał go m.in. wójt Leszek Kuca. Tam już król spotkał się z publicznością, która niemal do ostatniego wolnego miejsca szczelnie wypełniała plac muzeum. Po krótkiej przemowie król udał się na odpoczynek do austerii.

Co ważne w każdym miejscu ogrywania scen pobytu wydarzeniom towarzyszyło mnóstwo osób. Wraz z orszakiem trzema autokarami podróżowały chętne osoby. Nowością był rajd rowerowy królewskim szlakiem, w którym z Końskich do Malenca przez Adamów, Radoszyce i Maleniec pojechało ponad 120 osób! Trasę motorami pokonywali również motocykliści z Czarnej Floty.

W rolę króla wcielił się Andrzej Skorupski, reżyser, aktor, twórca Teatru Pegaz działającego w Kieleckim Centrum Kultury. Wychowawca m.in. aktora Marcela Sabata znanego m.in. z filmu „Kamienie na szaniec” i serialu „M jak miłość”.