Idę na Jasną Górę już 20-ty raz

Końskie

TYGODNIK: Ruszyły zapisy na tegoroczną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Gdzie mogą zgłaszać się osoby, które chcą podjąć to religijne, ale i fizyczne wyzwanie?

ks. Piotr Skowroński: W tym roku na pielgrzymkę na Jasną Górę z Końskich, w jednej grupie wyruszą razem dwie parafie: parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Mikołaja. W minionym tygodniu rozpoczęliśmy już przyjmowanie zapisów. Wszystkich chętnych, którzy chcą iść z nami zapraszamy do kancelarii parafii kolegiackiej od poniedziałku do soboty w godzinach od 10 do 11 i od 16 do 17. Na pielgrzymkę mogą się zapisywać wszyscy w wieku od 1 do 100 lat pod jednym warunkiem, trzeba mieć wygodne buty!

 Skoro już o wygodnych butach mowa. Który raz będzie ksiądz szedł na Jasną Górę?

Dla mnie to też pielgrzymka jubileuszowa, bo idę już 20-ty raz! To właśnie na pielgrzymce zakiełkowało we mnie powołanie do kapłaństwa. Zawsze więc mam wielki sentyment do tej formy pobożności, a samo Sanktuarium Jasnogórskie traktuję jak drugi dom.

  Piesza pielgrzymka nazywana jest od zawsze rekolekcjami w drodze. Jak będzie wyglądał dzień pielgrzyma na tegorocznych rekolekcjach?

Rekolekcje to zawsze święty czas skupienia na naszej relacji z Panem Bogiem. Pielgrzymka to szczególne rekolekcje nie tylko ze względu na pokonywane dystanse i własne słabości, ale również na to, że przeżywa się je w obecności Matki Bożej. W roku jubileuszu 100-lecia objawień w Fatimie to zapewne szczególna obecność. Będzie więc wysiłek, modlitwa, czas na spotkanie z Bogiem w sakramentach, ale również na uśmiech, zabawę i nawiązywanie nowych przyjaźni.

 Konecką tradycją stała się już pielgrzymka autokarowa w ostatnim dniu. Czy w tym roku też będzie można dołączyć do pątników?

Dla tych, którzy iść nie mogą organizujemy jak co roku wyjazd autokarowy w niedzielę 13 sierpnia. Można dojechać, dołączyć do grupy i razem wejść na Jasną Górę, żeby uczestniczyć w wieczornej mszy św. Wcześniej wszyscy weźmiemy udział w porannej mszy świętej w Mstowie. Koszt wyjazdu to 50 złotych. Zapisywać można się w kancelarii parafialnej. Wszystkich serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu!

A kiedy będziemy mogli pomachać naszym pielgrzymom na pożegnanie?

Ruszamy rano we wtorek 8 sierpnia po mszy świętej, która zostanie odprawiona w kolegiacie. Dzień wcześniej tradycyjnie przyjdą do nas pielgrzymi ze Skarżyska-Kamiennej, których przyjmiemy w naszych domach. Wszyscy razem na trasę wyjedziemy około godziny 9. Warto więc przyjść nieco wcześniej i nas pożegnać. Wszyscy są zaproszeni!

Dodaj komentarz