Wielkie fetowanie odzyskania praw miejskich

0
0

Radoszyce po latach odzyskają status miasta. Sukcesem kończą się samorządowe działania zainicjowane przez wójta Michała Pękalę.  Na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w środę 26 lipca pojawił się dokument na mocy, którego Radoszyce staną się miastem. Rozporządzenie w tej sprawie podpisała premier Beata Szydło. W niedzielne popołudnie z tego faktu radość z tego faktu podzielali również samorządowcy, którzy licznie zjechali do Radoszyc.

Prawa miejskie wracają

Niemal w komplecie stawili się włodarze wszystkich koneckich gmin. Nie było jedynie przedstawiciela Gowarczowa. Z gratulacjami pospieszyli wojewoda Agata Wojtyszek, która podkreślała, że prawa miejskie wracają do Radoszyc, po tym jak zostały im zabrane za udział w powstaniu styczniowym za udział mieszkańców w zrywie wolnościowym jak i marszałek Adam Jarubas zaznaczający ogrom inwestycji wykonywanych w gminie z wykorzystaniem unijnych pieniędzy. Zarówno wojewoda jak i marszałek otrzymali pamiątkowe grawertony. Radoszyce były również chwalone przez posłów Marzenę Okłę-Drewnowicz z PO i Krzysztofa Lipca z PiS. Miłym akcentem była obecność przedstawicieli Wiślicy i Łagowa, wsi, które wraz z Radoszycami od 1 stycznia 2018 roku będą miastami. Przypomnijmy, że prawa miejskie Radoszyce miały w latach 1370 – 1870.

Loteria i kugiel

Jak co roku festynowi przyświecał charytatywny cel. Można było wziąć udział w loterii, nad którą czuwali członkowie Stowarzyszenia Radosze. Do wygrania były m.in. telewizor, rower, taczka, a nawet talon na wybielanie zębów! Mimo upału kolejki ustawiały się do stoiska z gorącym kuglem. Sprzedaż każdej z jego porcji zasilała zbiórkę. Jej wynik poznamy w najbliższych dniach, a dochód zostanie przeznaczony na pomoc potrzebującym mieszkańcom gminy, szczególnie dzieciom i młodzieży.

Dodaj komentarz