Zbieranie znaczków to prawdziwa pasja

Rozmaitości

Koło filatelistyczne działa od 10 lat przy Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich jest jedynym takim kołem zainteresowań w powiecie koneckim. Jego członkowie osiągają wiele sukcesów na ogólnopolskich konkursach przeznaczonych dla młodych pasjonatów. Należy do nich Mateusz Salagierski, który już za miesiąc rozpocznie naukę w VII klasie SP nr 2.  Podczas 55. Ogólnopolskiego Konkursu Filatelistycznego w Chorzowie konecczanin wystartował w finale ze swoim eksponatem, czyli zestawem tematycznie przygotowanych znaczków, pod nazwą „Szlakiem Ziemi Świętokrzyskiej”.

Najlepszy w testach

-Musiałem napisać dwa testy. Jeden z nich dotyczył tematów związanych z filatelistyką, a drugi Górnego Śląska. Po nich zajmowałem pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych – opowiada Mateusz. Ostatecznie jednak konecczanin zakończył rywalizację na piątym miejscu. -Trudne okazały się dla mnie zadania z pracy z katalogiem, gdzie trzeba było znać się np. na rodzaju ząbkowania znaczków czy ich wadach – dodaje. To jednak nie jedyny sukces, bo kolejny eksponat „Przyroda Polski i świata” został doceniony podczas konkursu filatelistycznego w Koszalinie. Mateusz otrzymał na nim brązowy medal.

 Będzie ekspertem?

Konkursem w Koszalinie kończy swoją przygodę z młodzieżą filatelistyką Piotr Rodzoch, tegoroczny absolwent II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich, laureat wielu konkursów. Co ciekawe Piotrek nie zakończył swojej współpracy z Janiną Ceterowską i w miarę wolnego czasu uczestniczył w życiu koła jako gimnazjalista i później licealista. – Brązowy medal w Koszalinie zdobyłem za eksponat „Polska – moja ojczyzna” i tym samym kończę startowanie w konkursach młodzieżowych. To była wspaniała przygoda, dzięki której wiele się nauczyłem i mogłem odwiedzić ciekawe miejsca – mówi Piotrek, który już od października rozpocznie studia na Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wiele wskazuje na to, że jako student będzie kontynuował swoją pasję filatelistyczną. – Dostałem propozycję pójścia na kurs trenerski, by już jako ekspert oceniać eksponaty podczas konkursów. Być może się na to zdecyduję – zaznacza.

Kolekcjonerska radość

Dumy ze swoich wychowanków nie kryje Janina Ceterowska.- Bardzo cieszę się z ich sukcesów. Tym bardziej, że przypadają one w roku naszego szczególnego jubileuszu – mówi pani Janina. – Od września zaczynamy kolejny rok naszej przygody i mam nadzieję, że uda mi się zachęcić do odkrywania radości z kolekcjonowania znaczków kolejnych uczniów – dodaje.

Dodaj komentarz