Zbudują oczyszczalnię ścieków!

flash Okolice

To inwestycja, o której w gminie Słupia (Konecka) mówi się od lat. Jak dotąd jej obszar nie jest skanalizowany. – Nasi mieszkańcy korzystają z szamba, choć nie brakuje również gospodarstw, które mają przydomowe oczyszczalnie ścieków. Budowa oczyszczalni z prawdziwego zdarzenia da nam możliwość przyłączenia do niej w kolejnych etapach poszczególnych miejscowości – mówi Robert Wielgopolan, wójt gminy Słupia (Konecka). Już w sierpniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę oczyszczalni, która stanie na działce pośród pół w Słupi (Koneckiej).

 Z unijnym zastrzykiem

Na inwestycję gmina pozyskała z unijnych pieniędzy przyznanych przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego niemal 2 mln zł. Koszt budowy szacowany jest na 3,5 mln zł. – To największa gminna inwestycja w ostatnich latach i zdecydowanie najdłużej oczekiwana.  Planujemy, że jesienią tego roku rozpoczną się już pierwsze prace, a będzie to możliwe już po rozstrzygnięciu przetargu. Pierwszy etap budowy ma się zakończyć do przełomu sierpnia i września przyszłego roku. Oznaczać to będzie, że do tego czasu oczyszczalnia zostanie wybudowana – zapowiada wójt Wielgopolan.

 Dwie miejscowości

Pierwsza nitka kanalizacji w gminie zostanie pociągnięta w kwietniu 2019 roku. Jako pierwsze przyłączone do sieci mają być miejscowości Słupia (Konecka) oraz Czerwona Wola-Kolonia. W kolejnych latach kanalizacja ma dotrzeć do Pijanowa, Radwanowa, Pilczycy i Olszówki. Oczyszczalnia w Słupi (Koneckiej) ma być wyposażona w jeden bioreaktor z możliwością dobudowania kolejnego. Będzie to nie tylko pierwszy krok do kanalizacji w całej gminie, ale przede wszystkim znacząca zmiana w stronę ochrony środowiska.

2 odpowiedzi na “Zbudują oczyszczalnię ścieków!

Dodaj komentarz