Zabawa z zespołem Mig gwoździem festynu z okazji 50-lecia nadania praw miejskich dla Stąporkowa (zdjęcia, wideo)

filmy flash Galeria Stąporków

Świętowanie w amfiteatrze na pewno zostanie zapamiętane na długo. W tym roku mija 50 lat od kiedy Stąporków jest miastem. Z tej okazji przygotowano wiele wydarzeń. Z gratulacjami pospieszyli m.in. Tadeusz Górecki, naczelnik miasta za rządów, którego Stąporków stał się miastem, Zdzisław Socha, pierwszy burmistrz Stąporkowa w latach 1990-1994 czy zaprzyjaźnieni z miastem członkowie organizacji kombatanckich z terenu województw świętokrzyskiego i mazowieckiego. Burmistrz Dorota Łukomska chwaliła współpracę z radnymi i sołtysami i podkreślała, że tegoroczny budżet miasta i gminy jest największych w historii miasta, a wszystkie inwestycje wykonywane są bez zaciągania pożyczek. Wtórował jej Jacek Kołodziejczyk, przewodniczący Rady Miejskiej.  Na zakończenie części oficjalnej pokrojono wielki tort w herbem miasta oraz wzniesiono toast szampanem. Zarówno do tortu jak symbolicznych lampek szampana ustawiały się długie kolejki.

Gołębie w niebo

Miłym akcentem było nagrodzenie członków Samodzielnej Grupy Lotowej Gołębi Pocztowej. Gołębie z okazji stąporkowskiego jubileuszu wzięły udział w lotach ze Szczecina i Międzychodu. W tym pierwszym najszybsze były gołębie Oskara Mastalerza, Jakuba Dajczera, Radosława Gugały, a w drugim Mateusza Deszczyńskiego, Tomasza Teleckiego i Radosława Gugały. Panowie w nagrodę otrzymali okolicznościowe puchary. Chwilę później w stąporkowskie niebo wypuszczono 300 gołębi!

Zainspirowani miastem

Kolejne jubileuszowe akcenty miały charakter artystyczny. Na placu przy amfiteatrze prezentowano archiwalne zdjęcia z historii Stąporkowa za odnowienie, których odpowiadał m.in. Mateusz Zawada. Tłem scenografii na scenie było wielkie zdjęcie przedstawiające stąporkowską hutę w 1929 roku. Na nowym placu przed MGOKiS pokazano wystawę będącą pokłosiem lipcowego pleneru artystycznego wSTĄP-art. Ciekawostką była premiera monografii poświęconej historii miasta. Drugi tom „Almanachu Świętokrzyskiego” zatytułowany „Stąporków i okolice. Z historią industrialną w tle” to zbiór artykułów zebranych przez Stanisława Nowaka. Książkę można było kupić za 20 zł wspomagając zbiórkę na wycieczkę dla dzieci niepełnosprawnych z terenu gminy. Jubileuszowym akcentem było również stoisko ZSP im. Stanisława Staszica w Stąporkowie, które w tym roku obchodzi 70-lecie tradycji szkolnictwa średniego. Do obchody zapraszała dyrektor Hanna Rzepka.

Mig porwał publiczność

Gwiazdą imprezy był zespół Mig. Od pierwszych do ostatnich minut koncertu gwiazdy disco polo czuły się w stąporkowskim amfiteatrze jak w domu. Koncert Mig był gwoździem festynu. Jak podkreślała burmistrz Dorota Łukomska, zaproszenie zespołu było odpowiedzią na prośby mieszkańców, którzy to właśnie Mig wskazywali jako tę grupę, którą chcieliby gościć na święcie miasta. Wybór okazał się być strzałem w dziesiątkę, bo tuż przed rozpoczęciem występu do amfiteatru ściągało mnóstwo osób, a przestrzeń przed sceną wypełniła się do ostatniego miejsca. Rodzeństwo Gwiazdowskich tworzące zespół zadbało o świetną zabawę już od pierwszych minut występu i tak zostało już do końca.

Nie tylko Mig

Święto miasta było doskonałą okazją do występu przed swoją publicznością. Dla wszystkich zaśpiewały Smarkowianki oraz Mokrzaneczki. Zagrała młodzieżowa grupa Efekt, zaśpiewały Natalia Boruń, Magdalena Szustak.Wielkimi brawami nagrodzono młodego wokalistę Wojtka Misiowca. Publiczność rozgrzewała również formacja Abba Comeback, grająca największe przeboje zespołu Abba. Muzyka to jednak nie wszystko. Wielkie kolejki ustawiały się do przejażdżek motocyklami członków grupy Świętokrzyscy Motórzyści oraz kładem i can camami Arkadiusza Szcześniaka. Każdy chętny mógł poczuć przysłowiowy wiatr we włosach wrzucając datek na charytatywną akcję.

Marek na finał

Na zakończenie wystąpił Marek Werens. To było podwójne świętowanie. Nie tylko 50-lecia otrzymania praw miejskich, ale również 40-lecie pracy na scenie Marka Werensa. Najbardziej znany i ceniony stąporkowski muzyk na jubileuszowy koncert przygotował 12 swoich autorskich piosenek, które stworzył w różnych etapach swojej artystycznej przygody. Nie zabrakło więc zarówno utworów znanych z wykonań zespołu Panaceum, ale również solowych piosenek, w tym również premierowych!

ZOBACZ VIDEO Z WYSTĘPU ZESPOŁU MIG