Stąporków z prawami miejskimi od 50 lat

flash Stąporków

Świętowanie w amfiteatrze na pewno zostanie zapamiętane na długo. W tym roku mija 50 lat od kiedy Stąporków jest miastem. Z tej okazji przygotowano wiele wydarzeń. Z gratulacjami pospieszyli m.in. Tadeusz Górecki, naczelnik miasta za rządów, którego Stąporków stał się miastem, Zdzisław Socha, pierwszy burmistrz Stąporkowa w latach 1990-1994 czy zaprzyjaźnieni z miastem członkowie organizacji kombatanckich z terenu województw świętokrzyskiego i mazowieckiego. Burmistrz Dorota Łukomska chwaliła współpracę z radnymi i sołtysami i podkreślała, że tegoroczny budżet miasta i gminy jest największych w historii miasta, a wszystkie inwestycje wykonywane są bez zaciągania pożyczek. Wtórował jej Jacek Kołodziejczyk, przewodniczący Rady Miejskiej.  Na zakończenie części oficjalnej pokrojono wielki tort w herbem miasta oraz wzniesiono toast szampanem. Zarówno do tortu jak symbolicznych lampek szampana ustawiały się długie kolejki.

Gołębie w niebo

Miłym akcentem było nagrodzenie członków Samodzielnej Grupy Lotowej Gołębi Pocztowej. Gołębie z okazji stąporkowskiego jubileuszu wzięły udział w lotach ze Szczecina i Międzychodu. W tym pierwszym najszybsze były gołębie Oskara Mastalerza, Jakuba Dajczera, Radosława Gugały, a w drugim Mateusza Deszczyńskiego, Tomasza Teleckiego i Radosława Gugały. Panowie w nagrodę otrzymali okolicznościowe puchary. Chwilę później w stąporkowskie niebo wypuszczono 300 gołębi!

Zainspirowani miastem

Kolejne jubileuszowe akcenty miały charakter artystyczny. Na placu przy amfiteatrze prezentowano archiwalne zdjęcia z historii Stąporkowa za odnowienie, których odpowiadał m.in. Mateusz Zawada. Tłem scenografii na scenie było wielkie zdjęcie przedstawiające stąporkowską hutę w 1929 roku. Na nowym placu przed MGOKiS pokazano wystawę będącą pokłosiem lipcowego pleneru artystycznego wSTĄP-art. Ciekawostką była premiera monografii poświęconej historii miasta. Drugi tom „Almanachu Świętokrzyskiego” zatytułowany „Stąporków i okolice. Z historią industrialną w tle” to zbiór artykułów zebranych przez Stanisława Nowaka. Książkę można było kupić za 20 zł wspomagając zbiórkę na wycieczkę dla dzieci niepełnosprawnych z terenu gminy. Jubileuszowym akcentem było również stoisko ZSP im. Stanisława Staszica w Stąporkowie, które w tym roku obchodzi 70-lecie tradycji szkolnictwa średniego. Do obchody zapraszała dyrektor Hanna Rzepka.

Dodaj komentarz