W naszej gminie tradycja rolnicza jest bardzo bogata

Słupia

TYGODNIK: Gmina Słupia (Konecka) zaprasza na kolorowe wydarzenie. Czego możemy się spodziewać?

Robert Wielgopolan: Okazało się, że w powiecie koneckim tylko w naszej gminie organizować będziemy święto plonów. To powód do radości tym bardziej, że w naszej gminie tradycja rolnicza jest bardzo bogata. Wiele osób mimo zmieniających się realiów utrzymuje się z rolnictwa. Dożynki są więc doskonałą okazją do świętowania, ale również podziękowania rolnikom za ich całoroczny trud.

Ważne jest również to, że tegoroczne dożynki ściśle związane są z tradycją.

Dokładnie. Świętowanie rozpoczniemy w najbliższą niedzielę 27 sierpnia w naszym pięknym kościele św. Michała Archanioła w Pilczycy, gdzie będziemy dziękować Bogu za tegoroczne plony i modlić się o błogosławieństwo na kolejny rok. Tuż po modlitwie przed kościołem zostanie uformowany dożynkowy korowód, który w stronę Słupi (Koneckiej) wyruszy ok. godz. 13.30. Pół godziny później na skrzyżowaniu dróg obok cmentarza parafialnego w Pilczycy odbędzie się oficjalne oddanie i poświęcenie nowych dróg.

Zresztą wyczekiwanych i bardzo ważnych dróg.

Na skrzyżowaniu przed cmentarzem łączą się drogi, które w ostatnim czasie przeszły generalne remonty. Są one bardzo popularne nie tylko ze względu na dojazd do cmentarza w Pilczycy, ale również łączą Pilczycę ze Słupią. Teraz dojazd przez las jest bardzo wygodny i zajmuje kilka minut bez konieczności jechania przez Wólkę.

Skoro wspomina już pan o Wólce, to kiedy możemy spodziewać się remontu drogi przez tą miejscowość, która jest zmorą dla wielu kierowców?

Mam nadzieję, że prace ruszą już jesienią. Droga przez Wólkę jest drogą powiatową. Mamy zapewnienie od starostwa, że przy wsparciu finansowanym z programu rządowego  droga zostanie przebudowana jeszcze w tym roku.

Wróćmy do niedzielnych dożynek. Czego mogą oczekiwać mieszkańcy gminy i goście, którzy pojawią się na placu festynowym w Słupi?

Zapraszamy już o godz. 14.30. Będziemy mieli koncert Kapeli Świętokrzyskiej, wystąpią dzieci i młodzież ze szkół z terenu gminy. Obędzie się również obrzędowa część dożynek połączona z prezentacją i obśpiewaniem wieńców. Na scenie wystąpią delegacje poszczególnych sołectw, które wcześniej przygotowały wieńce według wytycznych obowiązujących w naszym regionie. Zasmakujemy również w potrawach lokalnych, które też wezmą udział w konkursie na tę najsmaczniejszą. O godz. 18 odbędzie się koncert naszej gwiazdy. W tym roku postanowiliśmy zaprosić Norbiego, który od lat jest bardzo znany i lubiany. Mam nadzieję, że przy jego przebojach będą bawić się wszyscy. Na zakończenie zapraszamy na dyskotekę pod gwiazdami.

Dodaj komentarz